» Magyarország » Baranya » Pécs
A legismertebb épületek és utcák fényfestésével, nemzetközi fényfestő versennyel, vetített Csontváry-festményekkel is várja az érdeklődőket a Zsolnay Fényfesztivál Pécsen.
Mintegy százhúsz program, sok ezer négyzetméternyi vetített felület és nemzetközi fényfestőverseny is várja az érdeklődőket a 2022. július 7. és 10. között a baranyai megyeszékhelyen zajló Zsolnay Fényfesztiválon.
A rendezvény rangját a nemzetközi, pénzdíjazásos Zsolnay Light Art Fényfestőverseny adja meg. Ennek során a székesegyház monumentális homlokzatát keltik életre a világ legjobb fényművészei háromdimenziós, mozgó fényalkotásokkal.
Idén Afrika és az Antarktisz kivételével minden kontinensről érkeztek nevezések, azok közül egy-egy spanyol, francia, német, thaiföldi és magyar alkotó mutathatja meg egy-egy munkáját, amelyeket nemzetközi zsűri értékel.
A közönség esténként folyamatosan ismételve láthatja a pécsi székesegyházra vetítve ezeket a - nagyjából 10-10 perces - mozgóképes, animált alkotásokat.
A pécsi belváros 19 helyszínén - a Fény útján - láthatók majd fénylátványosságok, így fényfestés ragyogja be Pécs ikonikus tereit, épületeit, mint a dzsámi, a Jókai tér vagy a Pécsi Nemzeti Színház, de emellett fényköntöst kapnak olyan új helyszínek is, mint az új Pécsi Vásárcsarnok.
A legnagyobb belvárosi bevásárlóközpontba érkezik az angol Squidsoup csapatának Alámerülés című alkotása, amelybe be is sétálhat a közönség, miközben teljesen körülveszi a dinamikus fényinstalláció. A több mint ötezer fénypontból álló alkotás az óceánba való alámerülés érzetét kelti.
Pécs világhírű szülötte, Viktor Vasarely munkássága előtt két alkotás fog tisztelegni: a művész képi világát tovább gondolva "szőnek fényszőnyeget" a Janus Pannonius utcában a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának diákjai. A másik alkotás egy Vasarely-ihlette interaktív favetítés lesz a Csontváry Múzeummal szemben.
A Zsolnay család a 20. század elején teniszpályát építtetett a Barbakán-árokba, idén ez fog újra megelevenedni, ahol a látogatók fény segítségével játszhatnak teniszmeccseket.
A Kossuth térre érkezik a francia Antonin Fourneau interaktív alkotása, a Waterlight Graffiti. Itt egy nyolc méter széles ledfalon, víz segítségével készíthetnek fénygraffitiket a rendezvény látogatói.
A Zsolnay Kulturális Negyed nappali fényprogramokkal várja a látogatókat.
A fényfesztivál nemcsak sötétedés után, hanem napközben is kínál programokat, így nemzetközi utcaszínházi produkciókat is meg lehet nézni. Chiléből egy utcai bohóc, Argentínából légtornász-akrobaták és egy bűvész-zsonglőr, Olaszorszából buborékcirkusz, Franciaországból pedig egy újcirkuszi előadás érkezik, de magyar művészek tűzzsonglőr előadásait is láthatja a publikum.
A Széchenyi téren a svájci Panorama Kino Theatre társulat pécsi és budapesti színészekkel kiegészülve különleges, 360 fokban forgó mozit épít fel, de pécsi művészek varieté műsora is megtekinthető lesz.
A zenei programokon is hangsúlyosan jelen lesz a vizualitás: fellép a Decolonize Your Mind Society, a Freakin' Disco Kamaraelektronika, a Zagar, a Siblicity, a lengyel audiovizuális művész Ari Dykier, Dj dork és Bernathy Zsiga is.
Minden évben "fénynagykövetek" érkeznek a fesztiválra. Idén lengyel fényalkotás és audiovizuális koncert gazdagítja a programkínálatot.
Az egyébként ingyenes fesztiválnak lesz fizetős része is: Fény útja extra exkluzív programokat ígér kevesebb mint egy mozijegy áráért.
Így tekinthető meg majd az egyik legkülönlegesebb fényinstalláció, a Tundra nevű nemzetközi fényművész kollektíva Row című alkotása a Pécsi Galériában. A holografikus, audiovizuális élményt ígérő alkotás megtekintésekor a látogatók mellett cikáznak a fényobjektumok, mintha Harry Potter-beli varázslatok röpködnének körülöttük.
Az újra megnyitott pécsi Kórház téri Jakováli Hasszán Dzsámi, az épület belső kupolájának és falainak fényfestése szintén az extra karszalaggal látható.
|
Értékeld te is!