» Magyarország » Fejér » Bakony
A korábban avarok, majd rómaiak lakta település a honfoglaláskor Árpád fejedelem törzse számára is kiváló letelepedési helyszínül szolgált. Szent István király és Szent Imre herceg gyakori látogató volt itt, a környék forrásainak gyógyító vizei miatt.
A Segítő Szűz Mária kegyhely a legősibb magyar zarándokhely Bodajkon, amelyet az első magyar szent család - Szent István családja - szeretett meg és emelt ilyen rangra.
2023. szeptember 17-én Michael Wallace Banach apostoli nuncius az ünnepi szentmise keretében hirdette ki, hogy a kegyhely Ferenc pápa rendelkezéséből elnyerte a Kis Bazilika (Basilika Minor) rangot.
A Bodajki-tavat gyógyforrások táplálják, akárcsak a bodajki szentkutat, így vize nagyszerűen alkalmas különböző reumatikus megbetegedések kezelésére.
Bodajkon a 17. század végén Haas-Hochburg János épített udvarházat, ennek felhasználásával épült meg a 19. század közepén a klasszicista kastély báró Miske József jóvoltából. Építőjéről nincs információ, a szakemberek Hild Józsefhez kötik a stílusjegyek alapján.
Grünfeld Jakab 1893-ban vásárolta meg a birtokot és a kastélyt, amelyen családja az 1940-es évekig gazdálkodott. A háború során megrongálódott épületet 1964-ben újították fel, majd az 1990-es évek elejéig turistaszállóként működött. 2007-ben az önkormányzat eladta, azóta üresen állt.
2021-ben az egykori Hochburg-Miske-kastélyban jött létre a Bodajki Vadászkastély, amelyben vadászkiállítás látható. A héthektáros angolparkban hat üvegpavilon található, amelyekben az öt magyar nagyvadfajtát (dámvad, vaddisznó, gímszarvas, őz, muflon) és a magyarországi dúvadakat mutatják be.
A kiállítás részben klasszikus elemeket tartalmaz főként trófeák, preparátumok formájában, a 21. századi jelleget pedig újszerű interaktív elemekkel, digitális tartalmakkal hozták létre. Érdekesség, hogy a preparátumok nem üvegfalak vagy kordonok mögött állnak, a látogatók közvetlenül a kiállított tárgyak között járják végig a tárlatot, ezért az csak tárlatvezetéssel, előzetes regisztráció után látogatható.
Bodajk szomszédságában található a Károlyi-kilátó, amelyről pazar panoráma nyílik a Gaja-szurdokra. A természetben lévő kétszintes, acélból készült kilátót egy sziklaszirtre tervezték, s építették meg. A legfelső szintjéről pedig lenyűgöző kilátás tárul a kirándulók szeme elé, hiszen beláthatják a térséget egészen a fehérvárcsurgói víztározóig, és más szemszögből is megismerhetik a Gaja-szurdokot. A Károlyi-kilátót gróf Károlyi Gyuláról, a fehérvárcsurgói vadaskert alapítójáról nevezték el, és az könnyen megközelíthető Bodajk városa felől is.
|
Értékeld te is!