» Magyarország » Győr-Moson-Sopron » Sopron
Az 1989. augusztusában tartott Páneurópai Piknik békedemonstráció volt, amelynek keretében pár órára jelképesen megnyitották az évtizedeken át szigorúan ellenőrzött és szögesdróttal lezárt magyar-osztrák határt. A rendezvényt több száz Magyarországon tartózkodó kelet-német, NDK-állampolgárnak sikerült kihasználnia, hogy Nyugatra szökjenek. A magyar határőrség annak ellenére nem avatkozott közbe, hogy ebben az időben még tűzparancs volt érvényben, a Magyar Népköztársaság pedig hivatalosan csak pár héttel később döntött úgy, hogy megnyitja nyugati határát az országban erre várakozó NDK-állampolgárok tízezrei előtt.
A könnyűszerkezetes, kétszáz négyzetméter alapterületű épület áprilistól októberig fogadja a látogatókat. Helyet kapott benne egy közösségi információs tér, egy múzeumi kiállítótér, egy kávézó és szociális helyiségek.
A kiállítótérben az 1989-es Páneurópai Pikniket mutatják be interaktív emlékkiállítás keretében.
A szabadtéri információs táblákon frissítették a tartalmakat, megújult a sétányok egy része is, ahová olyan süllyesztett taposóköveket helyeztek el, amelyek ismertetik a főbb történelmi eseményeket. Mindezek mellett megújították a piknikező asztalokat, a padokat, a pagoda épületét és a haranglábat is.
Elhelyeztek egy olyan, akadálymentesen megközelíthető 44 négyzetméteres installációs épületet is, amely egyfajta időkapuként állít emléket a határáttörésnek.
A Páneurópai Piknik Emlékpark 2015-ben Európai Örökség címet kapott, Magyarországon elsőként. A címet az Európai Bizottság hozta létre azzal a céllal, hogy elismerje azokat a helyszíneket, amelyek a történelem során Európa újraegyesítéséhez járultak hozzá.
Mára a Páneurópai Piknik és a határáttörés az európai újraegyesítés jelképévé vált. A történelmi esemény helyszíne kedvelt turistacélponttá vált az egykori keletnémet menekültek és rokonaik körében.
|
Értékeld te is!