» Olaszország

» Olaszország » Veneto » Velence

Velencei Képzőművészeti Biennálé

2024. április 20.

Ezt a helyet még nem értékelték. Legyél Te az első:

A következő Velencei Biennálé 2024. április 20. és november 24. között kerül megrendezésre.


Az első Velencei Biennálét 1895. április 30-án rendezték meg.

A sokoldalú művészeti fesztivál a világ egyik legelismertebb, legrangosabb kulturális eseménye, amelyet kétévente szervez a Velencei Biennálé Alapítvány. Velence önkormányzata Riccardo Selvatico polgármester vezetésével 1893. április 19-én hozott határozatot egy kétévente megrendezésre kerülő országos művészeti kiállítás létrehozásáról. Az időzítést Umberto király és Savoyai Margherita ezüstlakodalmának megünneplésére javasolták.

A kiállításoknak helyet adó épület 1894-1895 telén a Giardini di Castellóban épült fel. Az épület neve először “Pro Arte”, később “Italia” lett. Velence város I. Nemzetközi Művészeti Kiállítását – a Velencei Biennalét – 1895. április 30-án avatták fel I. Umberto és Margherita di Savoia uralkodók jelenlétében.

A már külföldi művészeknek is teret adó kiállítás óriási közönségsikert hozott, több mint 200 ezer látogató kereste fel. Az első biennálé egy botrány miatt vált azonnal híressé: az egyház leghevesebb tiltakozását váltotta ki Giacomo Grosso egyik kiállított festménye, amely ráadásul elnyerte az akkori közönségdíjat is.

A 20. század első éveiben a biennálé a jövőre rendezkedett be, ekkor kezdtek épülni a nemzeti pavilonok. Az első 1907-ben Belgium volt, majd 1909-ben Németország, Nagy-Britannia és Magyarország követte.

A magyar pavilont Maróti Géza ipar- és építőművész tervezte. A szecessziós elemekben sem fukarkodó alkotást, a jurtákat idéző sátorformát, a középkori templomokra emlékeztető bélletes bejáratot Körösfői Kriesch Aladár nagyméretű mozaikjai egészítették ki. 1958-ban Benkhard Ágoston tervei alapján az épületet átalakították. Lapos tető került az épületre, a szecessziós dekorációt levakolták, átfestették. 1991-ben újabb átépítésre került sor, melyet Csete György építész vezetett. Az épület szerkezetét 1993-ra megerősítették, 1995-re pedig "újjáélesztették" a főhomlokzatot, restaurálták a Kőrösfői Kriesch Aladár tervezte mozaikot. A tetőszerkezet korszerűsítése 2000-ben fejeződött be, az épület eközben a "különleges fontosságú ingatlan" rangjára emelkedett Velencében.

A biennálék az első világháború miatt 1914-1920 között szüneteltek, majd a két háború között a fasizmus sajátította ki a hivatalos - a hatalmat dicsőítő - művészet számára. 1942 és 1948 között újabb szünet következett, de a második világháború ínségeiből lassan magához térő Európa 1948-ban minden idők talán legnevezetesebb biennáléját rendezte meg. Az elkövetkező évtizedet a biennálék aranykoraként tartják számon, míg a 60-as években egyre inkább a gazdasági érdekek kezdték meghatározni a művészeti értékítéleteket.

A túlságosan elpolgáriasodott és elanyagiasodott biennálét 1968-ban a nyugat-európai diáklázadások rázták fel a tespedtségből: abban az évben a fiatalok és a rendőrök összecsapásává fajult a kiállítás megnyitója. A biennálé nehezen talált magára, s a 70-es években gyakorta a közvetlen politizálás vette át a művészet helyét. Az 1974-es biennálét hivatalosan nem is tartják számon, mert kiállítás helyett a chilei diktatúra elleni tiltakozást rendeztek. 1978-ban a bojkott politika szellemének megfelelően a Szovjetunió és a szocialista tábor maradt távol, mert a rendezők az ellenzéki szovjet festészetet választották fő témaként. 

Magyarország a kezdetektől fogva, 1895 óta részt vesz a Velencei Biennálén, a magyar pavilon - a nemzeti pavilonok közül harmadikként -1909-ben készült el, legutolsó nagy felújítása pedig 2000-ben zárult le.

2024-ben Nemes Márton mutatkozhat be a magyar pavilonban

Nemes Márton festőművész Techno Zen című kiállítását mutatja be a 2024-es Velencei Képzőművészeti Biennále magyar pavilonjában a Ludwig Múzeum.

A hazai gyakorlatnak megfelelően a Velencei Biennále nemzeti biztosa, Fabényi Julia, a Ludwig Múzeum igazgatója nyílt pályázat útján, szakmai zsűri döntése alapján választotta ki a 60. Velencei Képzőművészeti Biennále magyar pavilonjának kurátorát és kiállítását.

A zsűri a kilenc pályázat közül Nemes Márton festőművész Techno Zen című pályamunkáját nyilvánította a pályázat nyertesének.

A zsűri indoklása szerint "Nemes Márton a fiatal festőgeneráció egyik leginnovatívabb és legsikeresebb képviselője, aki műveiben a kép 21. századi újraértelmezésével kísérletezik a hagyományos festészet határait anyagban és térben kitágítva. A Magyar Pavilon tereibe egy olyan multimédiás, több érzékre ható, a színeket középpontba helyező összművészeti alkotást tervezett, amely az absztrakt festészet hagyományain túl a kortárs élményvilágra, így a techno szubkultúra, a digitális képalkotás tapasztalataira épül. Munkáiban technikai eszközöket, ledpaneleket is beépít montázselemként".

A zsűri kiemelte, hogy Nemes Márton tervezett nagyszabású, látványos installációja jól használja ki a velencei magyar pavilon térbeli adottságait. Kiállítása multiszenzorális: vizuális, akusztikus és interaktív tartalmai a fény- és színtartomány, a tárgy- és fénymozgás, a hang, a fényfrekvencia és a légáramlás együttes hatásában bontakozik ki.

"Nemes Márton a festészetet több irányban kitágító munkássága egy olyan új generációt és közönséget kapcsolhat be a képzőművészet világába, amely nem a művészettörténet és a magas művészet, hanem a techno szubkultúra, a számítógépes virtuális valóság, a social media, illetve a high tech felől közelít a Warhol után alapvetően dekoratív felületként, ornamentikaként értelmezett festészethez" - méltatja a pályázatot az indoklás.

A 60. Velencei Képzőművészeti Biennálét 2024. április 20. és november 24. között rendezik meg. A magyar pavilon kiállítása a biennále zárása után a Ludwig Múzeumban is látható lesz.

Az 1986-os születésű Nemes Márton a Magyar Képzőművészeti Egyetem festő szakán kezdte meg tanulmányait, majd Londonban, a Chelsea College of Arts-ban szerezett diplomát. 2019-ben elnyerte az Esterházy-díjat. Munkáival számos jelentős nemzetközi és hazai kiállításon szerepelt. Az acb Galéria (Budapest) és a Double Q Gallery (Hong Kong) képviseli. New Yorkban és Budapesten él és dolgozik.



Tartomány:Veneto
Település:Venezia
GPS: 45° 26′ 13.88688″, 12° 20′ 4.52328″
Időpont:2024. április 20.

Még nem érkezett hozzászólás!

Hetedhét kereső:

Töltsd le a Hetedhét kereső mobil applikációt!

  • Egyszerű használat
  • Megmutatja, mi van a közelben
  • Utazáshoz nélkülözhetetlen: Magyar és külföldi úticélok 
Szerezd meg: Google Play
Régszeti és történelmi könyvek

Régióválasztó

arrow_upward