» Magyarország » Borsod-Abaúj-Zemplén » Zemplén
Rákóczi-vár
A vár falai között tartották az utolsó kuruc országgyűlést, ahol először szabadították fel a jobbágyokat.
Az épületek sok átalakításon estek át a vezérlő fejedelem kora óta, de a Vörös-torony monumentális falai, a Lórántffy-loggia és a belső udvar gyönyörű formavilága ma is megkapó.
A fontos részletek közé tartozik az északkeleti sarokbástyán látható Sub Rosa erkély is, amely inkább egy, a síkból kiugró, kis kerek toronyszoba. Nevét arról a festett rózsa szimbólumról kapta, amely kupolás mennyezetének közepén látható. A latin sub rosa kifejezés egyrészt azt jelenti, hogy „a rózsa alatt", de azt is, hogy „titokban". És valóban, a krónikák szerint itt, a sárospataki várban tartották titkos találkozóikat a Wesselényi-összeesküvés résztvevői.
Sárospataki Református Kollégium
A Sárospataki Református Kollégiumot még 1531-ben alapított ugyanaz a Perényi Péter, akinek a vár építését is köszönhetjük. A híres iskolának híres tanítványai is voltak, többek között Gárdonyi Géza és Móricz Zsigmond, de itt tanult a későbbi forradalmár-szabadságharcos Kossuth Lajos is. A dísztermet Pollack Mihály tervezte.
Gyógyfürdő
1959-ben találtak rá a 38˚C-os termálvízre, melyre az egész fürdő épült. A víz gyógyhatású: javasolják izületi és érrendszeri megbetegedések utókezelésére, de a nőgyógyászati panaszokat is enyhíti. A fürdőben ma hat medence van, az úszómedencétől a gyerekmedencén át a termálvizes medencéig, plusz három éve már az izzasztó/lazító szaunavilág is üzemel.
Tokaji Borvidék
A Bodrog partján fekvő Sárospatak, 26 másik településsel együtt a Tokaji borvidéken található.
A városban és annak környékén több pincészetben is lehet bort kóstolni.
A Rákócz-vár parkja alatt, vagyis a föld gyomrában fut a körülbelül egy kilométer hosszú, 16. században épült Rákóczi pince, amely az egyik legnagyobb a környéken.
Sárospataktól alig három kilométerre egy másik nagyszerű látnivaló is akad, a Hercegkúti pincesor. Nem véletlen, hogy az ország legszebb pincefalvait a borkészítést igencsak preferáló, takaros és szorgalmas sváboknak köszönhetjük. Nem volt ez itt se másképp, gomboshegyi és kőporosi pincesorok lapos, sátortetős épületei szabályos rendben sorakoznak egymás felett négy sorban, a mintegy 195 házikó 10–40 méter mély pincéket rejt. A Kálvária-domb és környéke is megér egy kitérőt, de ne maradjon ki egy borkóstoló és egy kiadós sváb paraszttál sem.
Megyer-hegyi tengerszem
Kevesebb mint 6 kilométerre található a várostól.
Honfoglalás Kori Látogatóközpont
Karosra 20 perc alatt át lehet érni autóval Sárospatakról. A majdnem a szlovák határon fekvő település határában a Kárpát-medence leggazdagabb honfoglalás korabeli lelőhelye van. A Honfoglalás Kori Látogatóközpontban több kiállítást is meg lehet nézni, az eredeti tárgyak mellett pedig érintőképernyős megoldások, hangok, filmek animációk hozzák közelebb a régmúltat.
Tolcsvai Szirmay-Waldbott kastély
Sárospataktól csak bő negyedórányi útra találjuk Tolcsvát – és a Tolcsvai Szirmay-Waldbott kastélyt, amelyet néhány évvel ezelőtt gyönyörűen felújítottak. A klasszicista épület legfontosabb és legértékesebb helyiségei a könyvtár és a férfi szalon. A főúri lakhelyet „guide myself", vagyis okostelefonra letölthető szolgáltatással, vagy idegenvezetővel is be lehet bejárni. Tolcsván nem ez az egyetlen nemesi rezidencia, hat egykori főúri kúria is van a településen.
|
Értékeld te is!