Ljubljana egy zöld ország zöld fővárosa. Az egy főre jutó zöld közterületek számát tekintve Ljubljana világviszonylatban az élmezőnyben foglal helyet. A Ljubljanica folyó melletti város képét festői hidakkal és piactérrel a híres építész, Jože Plečnik tervezte. A városközpont fölött magasodó dombon hatalmas vár uralkodik, amelyet a látogatók gyalog vagy siklóval is megmászhatnak. A kastélyban a különböző érdekes rendezvények mellett felejthetetlen élmények és kiváló konyha várja a látogatókat.
A monda szerint az aranygyapjút megszerző és hazafelé tartó argonauták vezetője: Iaszón görög királyfi legyőzte az itteni tóban tanyázó sárkányt, később a sárkány vált a város jelképévé.
(c) pixabay
A várost 452-ben az Attila király vezetésével Aquileia felé induló hun seregek pusztították el.
1849. május 5. és július 23. között a várban tartották fogva Batthyány Lajost, az első magyar miniszterelnököt.
(c) pixabay
2021-ben a világörökségi listára felkerült a szlovén főváros Joze Plecnik építész, várostervező által a két világháború között tervezett épületei. Ebben az időszakban vált Ljubljana provinciális városból modern 20. századi nagyvárossá. Joze Plecnik személyes, igen emberi elképzeléseivel jelentősen hozzájárult a város egységes városképének a kialakításához. Az által tervezett épületek között megtalálható a szlovén nemzeti könyvtár, több templom, piac és egy temető is, amely a kegyeleti építészet felülmúlhatatlan példája.
1. Ljubljana-vár. A város fölé magasodik a több mint 900 éves vár.
2. Plečnik Ljubljana
3. Zmajski most (Sárkány-híd)
4. Piac. Jože Plečnik építész tervezte.
5. Prešernov trg tér a ferences templommal
6. Ljubljana Városi Múzeum
7. A székesegyház (Szent Miklós templom). A ljubljanai Szent Miklós-székesegyház a XVIII. századi barokk egyik legszebb épülete. Korabeli források először 1262-ben tettek róla említést, eredetileg román stílusban épült. Egy 1361-ben bekövetkezett tűzvész után gótikus elemeket kapott. 1469-ben újra leégett, ekkor feltehetően a törökök gyújtották fel. 1700-ban már barokk stíluselemeket és egy kupolát is kapott. Az oldalfreskó a fiatalabb olasz Giulio Quaglio barokk festő munkája 1703-1706-ból, melyet Janez Wolf szlovén festő 1872-ben restaurált.
8. Szlovén Nemzeti Galéria
9. Városháza
10. Tivoli Park
|
Értékeld te is!