» Magyarország » Budapest
A játszótér Magyarország egyik legkomplexebb és legkorszerűbb játszótere. Mintegy félszáz különleges játékelem található a több mint 13 ezer négyzetméteres parkrészben, ahol a hét minden napján animátorok várják a gyerekeket.
Az ingyenesen használható parkbana gyerekek biztonsága érdekében a területet egy másfél méter magas, egyedi tervezésű kerítés védi, amelyen öt bejáratot alakítottak ki. A mintegy ötven játszóelemet úgy válogatták össze, hogy korosztályonként fejlesszék a gyerekek képességeit. Hat különféle csúszda, tízfajta hinta és körhinta, négyféle forgójáték, három homokozó, hét típusú egyéni és páros rugós játék, két egyedi tervezésű, fél tucat elemből álló nagy köteles mászókomplexum, tíz földbe süllyesztett trambulin, hosszan kanyargó patak zsilipekkel és vizes játékokkal várja a gyerekeket.
A játékelemek egy része speciális, integrált kialakítású, az egészséges és fogyatékkal élő gyermekek együtt is tudnak rajtuk játszani. A Nagyjátszótér a Városliget délkeleti részén, a Dózsa György út, Ajtósi Dürer sor kereszteződéséhez közeli területen kapott helyet.
A Vakok Kertjében már 2018-ban megnyílt egy speciális játékokkal felszerelt játszótér. A Nagyjátszótér mellett helyet kap egy ezer négyzetméteres terep-játszótér, amely elsősorban a nagyobb iskolások számára kínál ügyességi-mozgási lehetőségeket, például mászófalat.
A városligeti tájépítészeti megújítás további ütemeiben a KRESZ-park területén helyet kap egy közlekedési tematikájú játszótér.
A Magyar Zene Háza szomszédságában zenei tematikára épülő játszóteret alakítanak ki, ahol több hangképző játékot lehet kipróbálni.
A Páva-szigeten a meglévő játszóteret felújítják és új, tematikus elemekkel bővítik.
Az Új Nemzeti Galéria szomszédságában egy családi, kutyás játszóteret alakítanak ki.
A Városligetben a Mőcsényi Mihály Botanikus Kert mellett alakították ki a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel együttműködésben.
A Madárbarátok Tanösvényén eddig 123 madárfajt észleltek a Magyarországon előforduló kevesebb mint 300 madárfajból. A Mőcsényi Mihály Botanikus Kertet már 2020 végén birtokba vehették a látogatók, de a Városliget legkülönlegesebb növényeit felvonultató parkrésze a tavasz beköszöntével nyerte vissza igazán régi fényét, itt ugyanis 335 növényfaj 35 ezer újonnan telepített példánya és számos egyéb attrakció csalogatja a parkhasználókat.
A korábban Kis botanikus kert néven ismert parkrészt a Főkert 100 éves jubileuma alkalmából adták át 1967-ben az Ajtósi Dürer sor és a mai Olof Palme sétány találkozásánál: a területen gyógy- és fűszernövények, konyhakerti növények, szőlő, gyümölcs, egynyári virágok, vízi-, mocsári és sziklakerti növények is helyet kaptak.
A Kis botanikus kert azonban az elmúlt évtizedek során méltatlan állapotba került, leromlott és elhagyatott részeibe hajléktalanok költöztek be. Gyakorlatilag élhetetlen része volt már a Városligetnek, melyet a látogatók egyre inkább elkerültek.
Amennyire csak lehetett, igyekeztek helyreállítani az eredeti állapotokat, a teljes rehabilitációnak köszönhetően azonban a Mőcsényi Mihály Botanikus Kert területe a Királydomb felé megnőtt, a parki sétány pedig egy fasorral beljebb került.
A megújult kert egyik sétányán kialakítottak egy lugast, melyhez kerti tipegős útvonal kapcsolódik, segítve a parkrész bebarangolását, de helyet kapott a itt egy különböző felületekből álló, mezítláb használható Kneipp-ösvény is. Újra az eredeti nyomvonala mentén kanyarog a területet behálózó patakrendszer, melyet forrás táplál, és visszatértek a nyílt vizeket és a mocsári élővilágot bemutató medencék is. A leromlott állapotú esőbeálló helyére egy új, modern épület került, mely vendéglátói, kiszolgálói és ismertterjesztői funkciót kapott.
A botanikus kert mellett kialakított tanösvény tíz állomáson keresztül mutatja be a Liget változatos madárállományát közérthető nyelvezetű és élethű illusztrációkkal ellátott táblák segítségével.
|
Értékeld te is!