» Ausztria

» Ausztria » Oberösterreich » Salzkammergut


Ezt a helyet még nem értékelték. Legyél Te az első:

A Traunsee északi partján festői helyen fekvő Gmunden minden évben sok vendéget vonz a felső-ausztriai Salzkammergutba.


A város mindenekelőtt álomszerű fekvésének és híres kerámiagyárának köszönheti népszerűségét. Jó 350 éve gyártanak itt kerámiát, és a gmundeni zöld mintájú edények számos osztrák háztartásban megtalálhatók.

A tóparti sétány csodálatos hely a sétához, és amikor a régi "Gisela" nevű evezőlapátos gőzhajó innen indul és kihajózik a kékesen csillogó tóra, az idill tökéletes.

Utazás a gmundi nosztalgiavillamossal

Gmundenben közlekedik a világ legrégibb és legkisebb működő villamosa.

1894-ben nyitották meg a villamosvonalat. A helyi terepviszonyok miatt a műszaki megoldás nem volt könnyű, hiszen hatvanméteres magasságkülönbséget kellett áthidalni, mert a vonal a hegyről a tó szintjére emelkedik. 1911-ben állították be a híres 5-ös számú kocsit, amelyet ma is használnak különleges alkalmakor. A ma közlekedő többi kocsit az 1970-es években gyártották.

A nyári hónapokban kigördül a remízből az 1898-ban gyártott nyitott teraszos 100. kocsi, hogy felvegye a nosztalgiázni szerető utasokat.

FÜRDÉS

Gmunden-Strandbad: festőien szép tóparti natúr strand fűtött szabadmedencével, gyerekmedence csúszdával, büfé (Gmunden, Dr. Thomasstr. 13)

KIRÁNDULÁS A HEGYEKBEN

Seilbahn Gmunden. Hegyállomás: Grünberg 1.004 m, kedvelt kirándulóterület. Tanösvény a Laudachsee-hez. (részletek. Bobpálya a hegyen (részletek)

TÚRA

Túra a Kaltenbachwildnisen keresztül, Gmunden. 4 km, 2 óra.

MÚZEUM

Meisseni porcelán-múzeum, Weyer kastély, Gmunden

K-Hof Kammerhof múzeumok, Gmunden. Gótikus kincstárépület. Ma városi múzeum. (Kammerhofgasse 8.)

Gmundeni Kerámiamanufaktúra. Gmunden a 16. század óta az osztrák kerámia-gyártás központja. A gyárban ma is a hagyományos, régi módszerek alapján, kézzel készítik a kerámiákat. (Gmunden, Keramikstrasse 24.)

Schloss Orth - Gmunden jelképe

A festői Ort kastélynak hátborzongató múltja van. Salzkammergut egyik legrégebbi épülete, amely álomszerű háttere miatt igazi turista-mágnes.

A Salzkammergut régióban található osztrák kisváros, Gmunden egy egészen különleges kastélynak ad otthont. A részben a Traunsee közepén fekvő Schloss Ort álomszerű környezetet kínál, amely egy népszerű tévésorozatnak is helyszínéül szolgált. A hely azonban elsősorban egy rendkívül népszerűtlen uralkodó miatt vált híressé, akinek kegyetlensége felkelést váltott ki, és számtalan ember életébe került.

A részben a Traunsee közepén fekvő, időtálló Schloss Ort olyan, mintha egy mesekönyvből lépett volna elő. A szárazföldről egy fahídon keresztül megközelíthető falak valóban olyan álomszerű hátteret nyújtanak, hogy nyolc éven át még egy róla elnevezett televíziós sorozat díszlete is volt. Szomorú hírnevét azonban egy kegyetlen tulajdonosnak köszönheti.

Ort kastélyát 909-ben említik először egy oklevélben. Ezzel a Salzkammergut régió egyik legrégebbi épülete. A 11. század végétől az Ort-i lovagok voltak az urai, akik a mai nevét is adták. Az évszázadok során a kastély többször is gazdát cserélt. A leghírhedtebb azonban valószínűleg Adam von Herberstorff gróf volt. Kétes hírnevét különös kegyetlenségével érdemelte ki.

I. Miksa bajor herceg 1618-ban kedvencét, Herberstorffot nevezte ki Felső-Ausztria kormányzójává. Ezzel Ort kastélyának tulajdonjoga is átkerült hozzá. A férfi ezt követően szigorával és magas adóival olyannyira szembefordult a lakossággal, hogy felkelés tört ki. 1625-ben 5000 fegyveres paraszt vonult Ort vára ellen. Csak diplomáciai ügyességgel sikerült megmenteni a várat a kifosztástól, és a lázadókat távozásra bírni. Herberstorrf pedig szörnyű bosszút áll.

Bár kegyelmet ígért a parasztoknak, hogy távozásra bírja őket, 1625. május 15-én sokukat kivégezteti. És ezt különösen alattomos módon teszi. Az uralkodó összehívatta alattvalóit, majd katonáival körülvették őket. Ezután 36 embert, akiket a zavargások vezetőiként azonosított, szó szerint arra kényszerített, hogy egy kockajátékon "kockáztassák" az életüket. A győztes megússza, a vesztes a helyszínen felakasztják. Az atrocitás „frankenburgi kockajáték” néven vonul be a történelemkönyvekbe. Még ma is kétévente színdarabot rendeznek a nap emlékére.

 

A véres napot követően a térségben tovább parázslott a nyugtalanság, míg végül 1626-ban véres parasztfelkelésben tört ki. Több mint 40 000 ember lázadt fel a gyűlölt hatóságok ellen, és csak 1626. november 15-én verték le őket. Ezen a napon 12 000 paraszt vesztette el az életét. Mindössze három évvel később a kegyetlen Herberstorff meghalt, és a dolgok csendesebbé váltak Schloss Ort körül. A kastély ismét gazdát cserélt, és 1995 óta a különösen szép épület a gmundeni önkormányzat tulajdonában van.

Alig egy évvel később itt kezdődik a „Schlosshotel Orth” című népszerű tévésorozat forgatása, amelynek 2004-ig több mint 100 epizódját vették fel. Schloss Ort, a televíziós csúcspont helyszíne később a régió egyik legnagyobb turisztikai mágnesévé vált. Az ORF osztrák műsorszolgáltató szerint a sorozat még ma is a vendégéjszakák mintegy harmadát teszi ki. A hátborzongató múltú kastély az esküvők különleges díszleteként is rendkívül népszerű.

Bizarr: a Schloss Ort igazgatósága szerint a mai napig folyamatosan hívogatják az emberek, akik a tévésorozat miatt összetévesztik az épületet egy valódi szállodával. Pedig soha nem is működött ilyen minőségben.

A Schloss Ortot azonban meg lehet látogatni. Húsvéttól október végéig naponta 10.30-tól 16 óráig tart nyitva. A belépő felnőtteknek jelenleg 5 euró, 10 vagy több fős csoportoknak pedig csak 4 euró.



Tartomány:Oberösterreich
Település:Gmunden
Cím:4810 Gmunden
GPS: 47° 54′ 56.18682″, 13° 47′ 21.83006″

Még nem érkezett hozzászólás!

Hetedhét kereső:

Töltsd le a Hetedhét kereső mobil applikációt!

  • Egyszerű használat
  • Megmutatja, mi van a közelben
  • Utazáshoz nélkülözhetetlen: Magyar és külföldi úticélok 
Szerezd meg: Google Play
Régszeti és történelmi könyvek

Régióválasztó

arrow_upward