» Németország » Berlin
Berlin a Checkpoint Charlie-t az emlékezés közterévé alakítja át
A helyszín történelmi jelentőséggel bír mind a város, mind egész Európa számára, hiszen itt dőlt le a vasfüggöny.
A berlini hatóságok 2022 őszén bejelentették, hogy nyilvános vita kezdődik a Checkpoint Charlie átalakításáról. A helyszín a berlini fal egyik leghíresebb helyszíne, és hatalmas szimbolikus jelentőséggel bír Berlin, Németország, az egykori keleti blokk és egész Európa számára.
2018-ban a német főváros helyi hatóságai projektet indítottak a Checkpoint Charlie környékének átalakítására, hogy egy, az emlékezésnek szentelt közteret és teret alakítsanak ki. A város közleménye szerint ez segítene megőrizni a történelmi jelentőségét, és lehetővé tenné, hogy a helyiek és a látogatók egyaránt értékeljék a jelentőségét.
Most, hogy a projekt előrehaladt, a helyi hatóságok nyilvános konzultációkat szeretnének indítani, és a berliniekkel megvitatni a terület jövőjét.
A hatóságok szerint a helyszínnek magas színvonalú városi térré kell válnia, amely oktatási és emlékezeti funkciókkal rendelkezik. Ezért tervezik a tisztviselők az átépítést együttműködő megközelítéssel, és azért is, mert nemzetközi jelentőségű helyszínről van szó.
Egyfajta városi térként kívánják átalakítani, figyelembe véve a forgalmat, a kirakatokat és a gyülekezőhelyeket, valamint a szomszédos ingatlanokat.
Amikor 1961-ben felhúzták a berlini falat, a keletnémet hatóságok kétségbeesetten próbálták megállítani a Német Demokratikus Köztársaságból nyugatra tömegével menekülő embereket. A fal megépítésével az emberek szabad áramlása a két Németország között megszűnt, és az emberek csak a határátkelőkön keresztül menekülhettek nyugatra.
A Checkpoint Charlie a leghíresebb, amely a korábban kettéosztott Berlinben található. 1962-ben az átkelőnél amerikai és szovjet tankok között állóháború alakult ki. Továbbá 1963-ban John F. Kennedy amerikai elnök meglátogatta az ellenőrzőpontot, és egy emelvényről a berlini falra és Kelet-Németországra nézett.
Amikor 1989-ben engedélyezték a határátkelést, németek ezrei keltek át Nyugat-Berlinbe, ami tovább erősítette a Checkpoint Charlie-t, mint Németország újraegyesítésének kulcsfontosságú helyszínét. 1990-ben, amikor a falat lebontották és Németország újraegyesült, a fülke egy részét eltávolították, más határátkelőhelyekkel együtt.
|
Értékeld te is!