» Magyarország » Borsod-Abaúj-Zemplén » Bükk
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Kaptárkő tanösvénye Szomolya közelében a tervezett Bükk-vidék Geopark kiemelt helyszíne. A tanösvény a szomolyai védetté nyilvánított kaptárköveket mutatja be.
A kaptárkövek olyan sziklaalakzatok, kúp alakú kőtornyok, amelyek oldalaiba fülkéket és egyéb mélyedéseket faragtak.
Az egész Bükkalján előfordulnak többnyire kúp alakú kőtornyok, amelyek oldalaiba a letűnt korok emberei rejtélyes fülkéket faragtak. A búbos kemencéhez hasonlító, tagolt vulkanikus sziklacsoport 20 millió évvel ezelőtt keletkezett Szomolya határában, a fülkék viszont emberi kezek nyomait őrzik. A tufakúpok körül futó négy kilométeres tanösvény legnagyobb, legkarakteresebb és legimpozánsabb kaptárköve a Királyszéke. A természeti látványosságot 2016-ban a hungarikumok közé választották.
A kaptárkövek olyan sziklaalakzatok, kúp alakú kőtornyok, amelyek oldalaiba fülkéket és egyéb mélyedéseket faragtak. A fülkés sziklák kis csoportja fellelhető a Pilis és a Budai-hegység területén is, de a legtöbb Eger környékén, a Bükkalján található.
A Bükkalja nagy részét felépítő vulkáni tufákat a miocénben zajló heves tűzhányó-tevékenység hozta létre. A zömében riolitos összetételű ártufák és ignimbritek alkotta térszínből a folyóvizek mélyítő és oldalazó eróziója, az aprózódás, a mállás, a szél és a csapadék leöblítő hatása, valamint a fagyaprózódás alakította ki a különleges kúpokat, sziklavonulatokat, amelyek felületét később az ember átalakította. A kaptárkövek tehát természeti értékek és egyúttal kultúrtörténeti emlékek is.
Az utóbbi időben megnövekedett a kaptárköveket látogatók száma, egyre több kiránduló, érdeklődő keresi fel ezeket a tájértékeket.
A kaptárkövek kutatása a 19. századra nyúlik vissza, ekkor jelent meg az első tanulmány az Archaeológiai Értesítőben Bartalos Gyula régész-történész, tudós pap tollából. A 20. század második felében Saád Andor miskolci orvos-muzeológus foglalkozott a fülkés sziklák eredetével, majd Mihály Péter készítette el a kaptárkövek topográfiai felmérést.
|
Értékeld te is!