© Hetedhétország - Minden jog fenntartva!
Impresszum - Kapcsolat - Partnerek - Médiaajánlat - RSS - Adatvédelem
Detroit, Costa Brava, Berlin: hasonmások Bécsben
2021. február 27.
Ahol Bécs nem hasonlít Bécsre: világkörüli utazás Bécsben azok számára, akik attól szenvednek, hogy nem utazhatnak. A Bécsi Múzeum megmutatja, hogy az egész világot Bécsben is megtalálják.
"Almost. Wiener Weltreisen 1873/2020" a címe a Wien Museum új szabadtéri kiállításának, amely 2021. március 28-ig várja az érdeklődőket a Karlsplatzon. A különleges fotókiállításnak a múzeumépületet körülvevő kerítés ad helyet, témája pedig két elképzelt világkörüli utazás.
Az egyik utazó Wojciech Czaja építészeti szakújságíró, aki a 2020-as kijárási korlátozások alatt a Vespáján járta be Bécset, hogy megkeresse benne a világot, olyan hangulatokat, részleteket, épületeket és egész együtteseket fényképezve, amelyeknek semmi köze sincs a valódi, és a hagyományos bécsi klisékhez. Inkább külföldi helyekre és távoli nagyvárosokra emlékeztetnek. Így talált rá például Párizs, Berlin és New York hangulatára is Bécsben.
A Favoritener Moselgasse ipari pusztaságai úgy néznek ki, mint Detroit, az Universitätsring aranyangyala megdöbbentően hasonlít a berlini Tiergarten győzelmi oszlopára, vagy a Mozartplatz új épületei a Costa Brava érzését árasztják.
Eddig mintegy ötszáz felvételt posztolt Facebookon és a száz legjobb fotójából könyv is megjelent.
ALMOST ASUNCIÓN. BÉCS, 12., MIGAZZIPLATZ © Wojciech Czaja
ALMOST NØRRE LYNGBY. BÉCS 22., NELSON-MANDELA-PLATZ © Wojciech Czaja
ALMOST DETROIT. BÉCS, 10., MOSELGASSE © Wojciech Czaja
ALMOST TIERGARTEN BERLIN. BÉCS, 1., UNIVERSITÄTSRING © Wojciech Czaja
ALMOST COSTA BRAVA. BÉCS, 4., MOZARTPLATZ © Wojciech Czaja
A másik képzelt utazás mintegy 150 évvel ezelőttre visz vissza, amikor csak keveseknek adatott meg, hogy utazgassanak a nagyvilágban. Így nagy szó volt, hogy a Práterben tartott 1873-as bécsi világkiállítás révén az emberek egy mini világkörüli utazáson vehettek részt. A világkiállításon képzeletbeli utazásokra hívták a látogatókat, ezért a világ tájait bemutatva, ideiglenes épületeket állítottak fel a Praterben.
A Bécsi Fotográfusok Társasága pedig – a kor új tömegmédiumaként - szuvenír fotókon örökítette meg a különböző országok pavilonjait. A látogatók szívesen vitték haza a távoli tájakra emlékeztető képeket, hogy azok évtizedek múlva a Wien Museum gyűjteményében kössenek ki és a mostani kiállítás anyagául szolgáljanak.
A Magyar Erdőfelügyelőség pavilonja. Fotó: Klösz György/ Wiener Photographen Association © Wien Museum
II. Achmed szultán pavilonja“ Foto: György Klösz/Wiener Photographen Association © Wien Museum
Míg a szemlélők a a fényképeken keresztül múltban és jelenben utazva hasonlóságról és egyediségről, imázsról és klisékről, emlékekről és fantáziálásról gondolkodnak, a kiállítás arra is ösztönzi őket, hogy más szemmel tekintsenek Bécsre és a világ távoli tájait is meglássák benne. Ha pedig megtalálták, a kiállítás végéig posztolhatják azt Instagramon #almostweltreise hashtaggel. A tíz legjobb kép szerzője egy bécsi városnézést nyer Wojciech Czajával és a dedikált könyvét is hazaviheti.
Az „Almost. Wiener Weltreisen 1873/2020 ”c. kiállítás március 28-ig látható a Bécsi Múzeum előtti kerítésen.
Kapcsolódó hírek
Népszerű
- Advent Hallstattban
- Krampuszok riogatnak Ausztriában
- Friss információk 2024: utazási, közlekedési hírek, benzinárak és rendkívüli időjárás
- Idén is megépült a mesebeli Jégtemplom a Tátrában
- Graz adventi vásárai
- Bizarr látványosságok: A leghátborzongatóbb helyek Itáliában
- Großglockner panorámaút ősszel is gyönyörű, ráadásul olcsóbb
- A kis jégkorszak leghíresebb festménye életre kelt
- Leopoldifest: Hatalmas vursli és hordócsúszdázás Klosterneuburgban
- A Napkirály 10 legszebb műve