© Hetedhétország - Minden jog fenntartva!
Impresszum - Kapcsolat - Partnerek - Médiaajánlat - RSS - Adatvédelem
300 éve született a 18. századi Róma hírnevének öregbítője
2020. október 3.
1720. október 4-én született Giovanni Battista Piranesi művein keresztül láthatjuk, milyenek voltak Róma azon nevezetességei a 18. században, amelyek napjaikban is turisták özönét vonzzák az örök városba.
300 éve, 1720. október 4-én született Giovanni Battista Piranesi egy kőfaragó mester fiaként, itáliai rajzművész, rézmetsző, építész, aki művészet-elmélettel is foglalkozott. Az ókori Róma és környéke épületeit ábrázoló nagyméretű rajzaival öregbítette a város hírnevét, ösztönözte a klasszikus korszak régészeti kutatását, a klasszicista stílusirányzat kialakulását.
Róma azon nevezetességeit ábrázolta, amelyek napjaikban is turisták özönét vonzzák az örök városba. Így látható például a Trevi-kút, Vespasianus temploma, a Pantheon, az Angyalvár, a Colosseum, valamint a Szent Péter tér a Bazilikával 250-260 évvel ezelőtti állapotban.
Piranesi: Veduták, F. Romanum Septimus Sev. diadalíve, F. Romanum rommező, Colosseum, Maxentius bazilika (c) wikipedia
Piranesi a kora barokk különleges alkotóművésze: egy személyben volt építész, képzőművész, tervező, régész, rekonstruktőr. Az antik Róma műemlékeiből, építészeti maradványaiból rekonstruálta egyrészt az ő szerinte hajdan volt állapotot és felmérte azt, ami a 18. századi Rómára jellemző volt, s egy páratlan látképsorozatot készített.
A művész napjainkig tartó ismertsége elsősorban az 1745 és 1750 között készített grafikai sorozatának köszönhető. A Carceri - Börtönök tizenhat kartonból áll.
A francia akadémia ösztöndíjasaival közösen dolgozott egy Rómáról készülő kis emléklap sorozaton, amely 1745-ben Varie Vedute di Roma Antica e Moderna címmel jelent meg: 137 rézkarc az antik és a korabeli Rómáról.
Hatalmas életműve magába foglalja az ókori művészetről szóló elméleti munkákat, a görög és római művészettel kapcsolatos vitairatokat, a megvalósult és a csupán fantázia szintű építészeti terveket, kiadói és műkereskedői tevékenységet, valamint a műtárgyrestaurátori munkálatokat egyaránt.
A budapesti Szépművészeti Múzeum is rendelkezik Piranesi művekkel; Stróbl Alajos, aki a képzőművészeti egyetemen tanított egykor, az intézménynek ajándékozta a birtokában lévő Piranesi műveket.
(Borítókép: Piranesi: Veduták, Trajanus oszlopa, Trevi-kút (c) wikipedia)
Kapcsolódó hírek
Lehet, hogy megtalálták Romulus sírját Rómában
A régészek egy 2600 éves kőszarkofágot fedeztek fel egy Forum Romanum alatti kamrában Rómában, ám csontok nem voltak benne. Azt feltételezik, hogy az oltárt Romulusnak szentelték, aki a római mitológia szerint Róma városának és a Római Királyságnak alapítója ikertestvérével, Remus-szal együtt.
Népszerű
- Advent Hallstattban
- Krampuszok riogatnak Ausztriában
- Friss információk 2024: utazási, közlekedési hírek, benzinárak és rendkívüli időjárás
- Idén is megépült a mesebeli Jégtemplom a Tátrában
- Graz adventi vásárai
- Bizarr látványosságok: A leghátborzongatóbb helyek Itáliában
- Großglockner panorámaút ősszel is gyönyörű, ráadásul olcsóbb
- A kis jégkorszak leghíresebb festménye életre kelt
- Leopoldifest: Hatalmas vursli és hordócsúszdázás Klosterneuburgban
- A Napkirály 10 legszebb műve