» Csehország » Dél-csehországi kerület
A krumlovi vár a prágai Hradzsin után Csehország második legnagyobb vára. Öt udvarból és negyven épületből áll, valamint tartozik hozzá egy hét hektáros kastélypark is. Folyamatosan építették, bővítették a 14. századtól egészen a 19. századig, de a mai elrendezését a reneszánsz időkben, a 16. század elején végzett nagy átalakításkor nyerte el. Négy fő részből áll: alsó- és felső-vár, a barokk színház és a kastélypark.
(c) pixabay
A 644 néző befogadására alkalmas forgó nézőteret 1958-ban állították fel a kastély barokk kertjében lévő szabadtéri
színházban. Miután a dél-csehországi Cesky Krumlovot felvették az UNESCO világörökség listájára, a Cseh Köztársaság és az UNESCO 1992-ben megállapodott a színház áthelyezéséről egy másik helyszínre, mivel az a kastélyt övező ritka barokk parknak eredetileg nem volt része.
A színházat 1999-re kellett volna lebontani a parkban, ám a cseh kulturális tárca öt évvel meghosszabbította a határidőt, végül eltolta egészen 2011-ig. Ezért új nézőteret építettek a világörökség részét képező Cesky Krumlov-i kastélyparkban.
A város egyik jelképe a kör alakú vártorony. Az 54 méter magas, hatemeletes torony az alsó vár belső udvarán található. A torony tetejéről szép kilátás nyílik a városra és a környező hegyekre.
A várban a 16. századtól tartottak medvéket, először az udvarban volt ketrecük, majd a 18. századtól kezdve a mai napig is a várárokban tartják őket.
A farsang, vagyis az Epifániától hamvazószerdáig tartó időszak a nagy lakomák ünnepe volt. A királyi udvarban lakomákat rendeztek, a városokban táncot, a falvakban pedig disznóölést - és a hamvazószerdát megelőző kedden, azaz nagycsütörtökön az ünnepség a maszkabálban érte el a csúcspontját. Számos cseh város és falu mellett Český Krumlov városa is felidézi a legszebb farsangi hagyományokat. A színes farsangi felvonulás utcaszínházi előadók, zsonglőrök és zenészek kíséretében vonul végig a középkori utcákon, és táncból és gazdag vendéglátásból sincs hiány.
|
Értékeld te is!