Kultúra
A genti Szent Bávó-székesegyház 30 millió eurós felújítása után a képzőművészet kedvelők új, tágasabb helyen tekinthetik meg a katedrális híres korai reneszánsz szárnyasoltárát.
A Padovai Egyetem 800. születésnapjára fel akarják újítani a Negyvenek Termét, amely az itáliai egyetem egykori legnevesebb alumnusai-nak arcképét őrzi a falait borító festményeken, köztük Janus Pannonius, Zsámboky János, Báthory István portréját.
Ken Follett 148 000 eurót fordít a Saint-Samson de Dol-de-Bretagne gótikus székesegyház helyreállítására.
Franciaország a baguette-et, a ropogós héjú hosszúkás francia fehérkenyeret jelöli a az UNESCO-világörökségi listára.
A "Nő legyezővel", Gustav Klimt valószínűleg utolsó festményének sorsa rejtélyesen alakult.
Az európai bíróság szerint a cseh állam tulajdonában marad a híres kelet-csehországi, opocnói vadászkastély, amelyet a második világháború után a Benes-dekrétumok alapján koboztak el a csehszlovák hatóságok egy szudétanémet családtól.
A látogatók veteményeskert, VR szoba, szabadulószoba és tematikus játszótér segítségével pilanthatnak be a borsi Rákóczi-várkastély egykori mindennapjaiba.
A brit David Chipperfield építész tervei alapján kortárs művészeti múzeumot hoznak létre a szlovéniai tóparti üdülőhelyen, Bledben
A krakkói vár fogja kiállítani II. Zsigmond Ágost gyermekkori páncélját, amelyet eddig a Magyar Nemzeti Múzeum őrzött.
A Kelenföldi indóházban a Közlekedési Múzeum új kiállítóhelyet hoz létre, amelynek legfőbb attrakciója egy több száz négyzetméter alapterületű terepasztal lesz egy vasúttörténeti kiállítás részeként.
A bécsi Kunsthistorisches Museum ingyenjeggyel és Tiziano-kiállítással ünnepli fennállásának 130. évfordulóját.
A 32 hagyomány között van a tajcsi és a finn szauna, a mechanikus órák, a tevékkel kapcsolatos szokások, harci tánc, a kuszkusz és karácsonyfadísz is.
A 17. és a 18. századi játékban a sötét alakok ellenfelei Miklós püspök, a lelkész és az angyalok.
Világszerte új kulturális intézmények nyitják meg a kapuikat idén.
A tiszadobi Andrássy-kastélyban új állandó kiállítást alakítanak ki, amely az Andrássy-család és a kastély történetét mutatja be.
A salzburgi Hohenwerfen-várkastély legújabb kiállítása a helyi boszorkányok történeteit meséli el, és a boszorkányperek világába kalauzolja a látogatókat.
A tűzoltóság szerint a Nantes székesegyházában súlyos tűz tört ki.
Mire újra látogatható lesz az athéni Akropolisz, addigra elkészülnek a látogatók kényelmét szolgáló felújítási munkák egyrészével.
Az osztrák turista egy igazán csábító szelfit akart készíteni, ezért beleült Napoleon húgát ábrázoló híres szobor ölébe.
A híres párizsi székesegyház előtti teret május 31-én megnyitották a nagyközönség számára.
A 15. század végén megjelenő rézkarc hamar felkeltette az akkori politikai elit figyelmét. I. Miksa német-római császár a pénzt nem sajnálva adott megbízásokat azzal a céllal, hogy hírneve fennmaradjon.
A középkori minnesänger egykori házában található freskók izgalmas bepillantást engednek Bécs középkori mindennapjaiba.
A bécsi Zsidó Múzeumban kiállítás nyílt Hedy Lamarr életéről, aki több volt mint korának szexszimbóluma: része volt a mobil telefonálás technikai alapjainak megteremtésében.
Az Európa Tanács Aeneas római mitikus hős kalandjainak helyszíneit felfűzte egy kulturális útvonalra Trójától az itáliai partokig, ahol Aeneas lerakta a római civilizáció alapjait.
Az emlékév célja, hogy a bécsiek a legkülönbözőbb szempontokból azonosulhassanak a beethoveni idálokkal: a szabadsággal, az egyenlőséggel és a testvériséggel.
Krakkóban kilenc évig tartó felújítás után megnyílt a Czartoryski-gyűjtemény.
Népszerű, de drága lesz a Londonba érkező Tutanhamon-kiállítás. A tárlaton 150 műkincset mutatnak be, amelyeket az egyiptomi régészeti minisztérium engedélyével adtak kölcsön a kiállításhoz.
Az olasz polihisztor halálának 500. évfordulója alkalmából rendezett nagyszabású tárlaton 162 festményt, rajzot, kéziratot, szobrot és egyéb műtárgyat állít ki a Louvre.
Negyven hagyomány felvételéről döntött az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének szellemi kulturális örökség megőrzésével foglalkozó kormányközi bizottsága.
Az amszerdami Rembrandt Ház kiállítást úgy rendezték be, mint egy laboratóriumot, amelyben az érdeklődők maguk is kipróbálhatják azokat a módszereket, amelyekkel Rembrandt műveit tanulmányozzák a kutatók.
Több mint negyed évszázad után Toulouse-Lautrec életmű-kiállítás Párizsban.
A bécsi Albertina 2003 óta először mutat be megint egy átfogó tárlatot Albrecht Dürer alkotásaiból. A híres Mezei nyúl c. képe mellett ismét teljes gazdagságában megcsodálhatjuk a német reneszánsz legnagyobb művészének munkásságát.
Franciaország leglátogatottabb tárlata lett a Tutanhamon-kiállítás, Los Angelesben is rengetegen látták.
Szeptember végén megnyitotta kapuit Ausztria legnagyobb "kalitkája" a bécsi Hirschstetten Állatkertben. A madárház 1.200 négyzetméteres területen nyújt otthont az Ausztriában honos madárfajoknak. A lakók elsősorban madármentő állomásokról kerülnek ide.
Street.Life.Photography címmel hét évtized ikonikus utcai felvételeiből nyílik kiállítás szeptember elején a Kunst Haus Wienben, Bécsben. Merry Alpern, Diane Arbus, Robert Frank – csaknem negyven művész több mint kétszáz képe.
Apró hírek
Népszerű
- Aktuális információk az utazási korlátozásokról
- Magaslati mámor Linzben
- Ezek 2021 legutasbarátabb pályaudvarai Európában
- Dürer híres nyulának egy macska volt a modellje
- Látványos farsangi szokások Ausztriában
- Húsvéti hagyományok Karintiában
- Húsvétkor is a gyalogosoké lesz a pesti Duna-part
- Idén is elmarad a híres palóc Húsvéti Fesztivál Hollókőn
- Március 15-én először mértek vereséget a kalandozó magyarok felett
- Félelmetes újdonsággal nyílt meg újra Ausztria legszebb szurdoka