Érdekes animáció készült a prágai Károly-híd építéséről

2021. március 20.

print Hetedhétország.hu

Érdekes animáció készült a prágai Károly-híd építéséről

A 14. században épült Károly-híd Európa egyik legrégibb kőhídja, építését több legenda is övezi.





A Moldva folyót átívelő híd építését 1357-ben IV. Károly német-római császár és cseh király rendelte el, hogy egyszerűbb legyen az összeköttetés a polgárok lakta Óváros és az arisztokrata Kisoldallal, illetve a királyi Hradzsin között.

A legenda szerint az építkezése kezdetének legmegfelelőbb időpontját a király tudósai és asztrológusai számolták ki: 1357. év 9. nap 7. hónap 5 óra 31 perc, tehát 135797531. Ez a számsort a kőhíd egyik tornyára is feljegyezték, elölről, illetve hátulról olvasva is ugyanazt a dátumot jelöli meg.

Tudományos vegyi elemzések bebizonyították, hogy a Károly híd építői tojásokat kevertek a habarcsba, hogy ezzel erősebb legyen a kövek közti ragasztás.

A Károly-híd alapjait a 14. század első felében rakták le, s az építkezést a 15. század elején fejezték be. A királyi híd építésével a 27 éves Peter Parlert bízták meg, akinek nevéhez több fontos történelmi építmény is fűződik. Az építéshez mészkövet használtak, a legendák szerint a habarcshoz tojást kevertek, abban bízva, hogy így erősebb lesz a kövek közti ragasztás. IV. Károly király rendeletére az egész országból szekérszámra tojást, tejet, túrót és bort hoztak Prágába, hogy azzal a habarcsot feljavítsák.

Ugyancsak ez a legenda mondja, hogy Velvary városka lakosai - attól  tartva, hogy útközben összetörhetnek a drága tojások - keményre főzve szállították azokat Prágába. Ennek köszönhetően állítólag éveken át rajtuk nevetett az egész ország.





Legfrissebb hírek

Hetedhét kereső:

Töltsd le a Hetedhét kereső mobil applikációt!

  • Egyszerű használat
  • Megmutatja, mi van a közelben
  • Utazáshoz nélkülözhetetlen: Magyar és külföldi úticélok 
Szerezd meg: Google Play
Régészeti és történelmi könyvek