© Hetedhétország - Minden jog fenntartva!
Impresszum - Kapcsolat - Partnerek - Médiaajánlat - RSS - Adatvédelem
Trón, dicsőség, tragédia.
2018. június 6.
Az osztrák-magyar Coburg-Koháry arisztokrata család nem mindennapi története elevenedik meg egy bécsi kiállításon.
A bécsi Coburg palotában bemutatott kiállítás az osztrák-magyar Coburg-Koháry arisztokrata család történetét meséli el.
A család alapjait Szász-Coburg-Gotha-i Ferdinánd György herceg (Ferdinand Georg August von Sachsen–Coburg–Gotha) rakta le, Koháry Mária Antóniával kötött házassága révén. Coburg Ferdinánd György Ágost herceg (1785. március 25. – 1851. augusztus 7.) altábornagyi rangot viselt, és egy lovasezred tulajdonosa volt. Mária Antónia az utolsó szitnyai és csábrági Koháry Ferenc herceg kancellár szép és művelt leánya volt. Őt tartják egyébként az első magyar zeneszerzőnőnek, ránk maradt zongoraszonátáját Bécsben őrzik.
Mária Antónia atyja révén a bécsi udvari körök dédelgetett kedvence volt. Maga Ferenc császár irányította rá leendő férjének, Ferdinánd György hercegnek a figyelmét. A herceg a császári hadseregben szolgált, és a napóleoni háborúk harcaiban többször is kitüntette magát. A Kulm melletti csatában nemcsak a porosz sereget mentette meg, és a tőlük elvett ágyúkat szerezte vissza, hanem közel 2000 hadifoglyot is ejtett. Egy ütközetben tíz sebet kapott. Érdemeiért megkapta a Mária Terézia-rend középkeresztjét is.
Házasságukat 1816. január 2-án kötötték Bécsben. 1826-ban Koháry Ferenc József halálával férfiágon kihalt a Koháry-család, mert az ősiség törvénye szerint a lánya, Koháry Mária Antónia nem örökölhetett. Így a Koháry-család öröksége, birtokai, címei a királyra, I. Ferencre szálltak, aki viszont 1827-ben Koháry Ferenc József vejének, Szász-Coburg-Gotha-i Ferdinánd György hercegnek adományozta mindezt. A család ezután a Coburg–Koháry nevet viselte.
Ferdinánd György és Mária Antónia sikeres kiházasítási politikájuknak köszönhetően gyerekeik uralkodó családba házasodtak be, ill. trónra is jutottak.
A házaspár legidősebb fia, Ferdinánd (1816–1885) 1836-ban feleségül vette II. Mária portugál királynőt, és fiuk, Péter születése után, 1837-től II. Ferdinánd néven Portugália királya, utódaik 1910-ig uralkodtak Portugáliában. II. Ferdinánd portugál király 1836-ban lemondott a Koháry-örökségről Ágost öccse javára, akinek a legkisebb fia, Ferdinánd herceg 1887-től Bulgária hercege lett, majd 1908-tól királya (cár), és ez az ág vitte tovább a Koháry nevet. A család 1946-ig uralkodott Bulgáriában, II. Simeon trónfosztásáig, aki 2001-től 2005-ig Bulgária miniszterelnöke is volt.
Két gyermekük a francia királyi családba házasodott be.
August Ludwig Viktor (1818–1881) 1843-ban Marie-Clémentine d’Orléans francia királyi hercegnőt (1817–1907), Lajos Fülöp francia király leányát vette feleségül, 1875. február 4-én.
Viktória Franciska Antónia Julianna Lujza (1822–1857) 1840-ben feleségül ment Louis Charles Philippe Raphael d’Orléans francia királyi herceghez (1814–1896), Nemours hercegéhez, Lajos Fülöp francia király fiához.
A kiállítás bécsi Coburg-palotában 2018. május 30-július 29-ig tekinthető meg 11.00 és 20.00 óra között.
Kapcsolódó hírek
Különleges alkotások a bécsi porcelánt bemutató kiállításon
Az osztrák fővárosban, 1718-ban alapították meg Európa második legnagyobb porcelángyárát, a Bécsi Porcelánmanufaktúrát. A 300. évforduló alkalmából jubileumi kiállítás nyílt az Osztrák Iparművészeti Múzeumban (MAK), ahol eddig soha nem látott alkotásokat is bemutatnak.
Szépségtippek Sissitől, kiállítás a bécsi szépségiparról
Fodrászok, borbélyok, kozmetikusok és a testápolási kultúra állnak a Wien Museum Karlsplatz legújabb kiállítása középpontjában. A "Tetőtől talpig" című tárlat arra is rávilágít, miként keletkeztek és milyen jelentést hordoztak egyes stílusok és divathullámok.
A Bécsi Akvarell felfedezésére hív az Albertina
A bécsi Albertina múzeum az akvarellfestészet felfedezésrére hívja a festőművészet szerelmeseit. A „Bécsi Akvarell” című tárlaton a 19.századi osztrák akvarellfestészet kiemelkedő alakjainak munkásságát, majd a kortárs vízfestőművész, Martha Jungwirth, festményeit tekinhetik meg a Bécsbe látogatók.
Népszerű
- Großglockner panorámaút ősszel is gyönyörű, ráadásul olcsóbb
- Téli tündérmese: Innsbruckban a karácsony előtti időszak egészen különleges
- Friss információk 2024: utazási, közlekedési hírek, benzinárak és rendkívüli időjárás
- Erőművek Éjszakája: Idén 62 erőmű és fűtőmű látogatható
- Advent Hallstattban
- Brutális bírságra számíthatnak a rosszul parkolók Bécsben
- A Napkirály 10 legszebb műve
- Falusi ősz
- Gyönyörű gyerekbarát strandok Olaszországban - megmutatjuk a 15 legjobbat
- Bastille nap: A Bastille lerombolása az önkényuralom végét jelentette