© Hetedhétország - Minden jog fenntartva!
Impresszum - Kapcsolat - Partnerek - Médiaajánlat - RSS - Adatvédelem
A legtöbb helyen kiváló Európa fürdőhelyeinek vízminősége
2018. május 30.
Luxemburgban, Máltán, Cipruson, Görögországban és Ausztriában a fürdővizek legalább 95 százaléka kiérdemelte a kiváló minősítést. A legkevesebb kiváló vízminőségű fürdőhely Bulgáriában, Albániában és Svédországban van.
Az európai fürdőhelyek több mint 85 százaléka kiérdemelte az Európai Unió szigorú minősítési kritériumai alapján a legmagasabb, kiváló minősítést az Európai Környezetvédelmi Ügynökség kedden közzétett éves jelentése szerint.
Luxemburgban, Máltán, Cipruson, Görögországban és Ausztriában a fürdővizek legalább 95 százaléka kiérdemelte a kiváló minősítést, ami azt jelenti, hogy ezeken a helyeken a víz csaknem teljes mértékben mentes az emberi egészségre és a környezetre ártalmas szennyezőanyagoktól.
Magyarországon a fürdőhelyek 70,8 százaléka kapott kiváló minősítést.
A legkevesebb kiváló vízminőségű fürdőhely Bulgáriában (44,2 százalék), Albániában (54,9 százalék) és Svédországban (58,7 százalék) van.
"A vizek szennyezettségének csökkentése jótékony hatással van az európai polgárok jólétére, valamint az állatok és növények egészségére is. Azonban nem ülhetünk ölbe tett kézzel: ahhoz, hogy fürdővizeink tiszták maradjanak, folyamatos figyelemre van szükség a politikai döntéshozók részéről. Ezért elengedhetetlen fontosságú a fürdőhelyek jövőben is folytatódó, rendszeres ellenőrzése és értékelése" - mondta Hans Bruyninckxet, az Európai Környezetvédelmi Ügynökség ügyvezető igazgatója.
Az elmúlt évben ellenőrzött 21 801 európai fürdőhely, amelyek közül 21 509 (95,9 százalék) található az EU 28 tagállamának területén, csaknem kivétel nélkül megfelelt az uniós jogszabályok vízminőségre vonatkozó minimumkövetelményeinek - olvasható az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) és az Európai Bizottság jelentésében.
Az ellenőrzés szerint a kiváló minősítésű európai fürdőhelyek aránya a tavalyi évhez viszonyítva csekély mértékben csökkent, a 2016-os 85,5-ról 85 százalékra. A "tűrhető" minimumkövetelmények terén is csak kis mértékű visszaesés (96,3-ról 96 százalékra) tapasztalható. Az ellenőrzés eredményeiben mutatkozó enyhe visszaesés legfőképp a nyári esőzés kiváltotta hatásoknak tudható be, valamint a romániai és svédországi ellenőrzési módszertanokban történt változásoknak - olvasható az EEA honlapján.
Karmenu Vella, az Európai Bizottság környezetpolitikáért, tengerügyekért és halászati politikáért felelős biztosa szerint "fürdővizeink minőségére méltán büszkék lehetünk Európában. Ez a minőség a jó együttműködésnek és a folyamatos felügyeletnek köszönhető. Eléréséhez minden szereplőre szükség van, úgy az ágazatra, mint a helyi hatóságokra és szolgálatokra, valamint a polgárokra".
Az európai fürdőhelyek vízminősége jelentősen javult az elmúlt 40 évben, az uniós fürdővízminőségi irányelv bevezetése óta. Az irányelvvel bevezetett hatékony ellenőrzés és irányítás a vízbe bocsátott kezeletlen vagy csak részben kezelt települési és ipari szennyvíz mértékének drasztikus csökkenéséhez vezetett. Ennek köszönhetően egyre több fürdőhely minősége nemcsak hogy a minimumkövetelményeknek, de a legszigorúbb minőségi szabványoknak is megfelel. Az idei jelentés mellett az Európai Környezetvédelmi Ügynökség egy frissített interaktív térképet is elérhetővé tett, amelyen fel vannak tüntetve az egyes fürdőhelyek minősítései. Ugyanezen weboldalon elérhetők a frissített országjelentések is.
Kapcsolódó hírek
Népszerű
- Advent Hallstattban
- Krampuszok riogatnak Ausztriában
- Friss információk 2024: utazási, közlekedési hírek, benzinárak és rendkívüli időjárás
- Idén is megépült a mesebeli Jégtemplom a Tátrában
- Graz adventi vásárai
- Bizarr látványosságok: A leghátborzongatóbb helyek Itáliában
- Großglockner panorámaút ősszel is gyönyörű, ráadásul olcsóbb
- A kis jégkorszak leghíresebb festménye életre kelt
- Leopoldifest: Hatalmas vursli és hordócsúszdázás Klosterneuburgban
- A Napkirály 10 legszebb műve