© Hetedhétország - Minden jog fenntartva!
Impresszum - Kapcsolat - Partnerek - Médiaajánlat - RSS - Adatvédelem
Érdekházasságok és női emancipáció a bécsi szalonokban
2018. június 11.
Érdekházasságok, a bécsi szalonok mint a zsidó nők emancipációjának központjai és Jeruzsálem első, bécsi származású polgármesterének a munkássága áll a Bécsi Zsidó Múzeum legújabb kiállításainak középpontjában.
Ausztriában a 20. század elejéig teljesen kiszorították a nőket a társadalmi és politikai életből. 1780 és 1938 között a kisközösségi társalgószobák, a Bécsi Szalonok (Wiener Salon) szolgáltak a zsidó nők emancipációjának helyszínéül és a polgári-kritikus civil társadalom információáramlásának új eszközeként. A „The Place to Be. Szalonok, az emancipáció központjai” című kiállítás Fanny Arnstein és Josephine Wertheimstein szalonjait, valamint Berta Zuckerkandl és Eugenie Schwarzwald politikai reformtársalgóit mint kulturális találkozóhelyeket mutatja be. A tárlat a Bécsi Zsidó Múzeum dorotheergasse-i épületében 2018. október 14-ig tekinthető meg.
1938 márciusában megkezdődött az osztrák zsidóság versenyfutása az idővel – számos zsidó nőnek a külföldi, szolidaritásból kötött érdekházasság jelentette az egyetlen menekülést. Az „Üldözött. Eljegyzett. Megházasodott. Száműzetésbe vezető érdekházosságok“ című tárlaton tizenhárom osztrák-zsidó nő sorsát ismerhetik meg közelebbről az érdeklődők. Többek között a bécsi „Theater der Courage“ színház vezetője, Stella Kadmon és Alma Rosé hegedűművész életútját mutatja be a tárlat fényképek, hanganyagok, levelek és személyes tárgyak segítségével. A megható női sorsokat és élettörténeteket ábrázoló kiállítás 2018. október 7-ig látogatható a Zsidó Múzeum Judenplatzon található épületében.
A Nagyvázsonyban, zsidó családban született Teddi Kollek (1911-2007), aki nevét a cionizmus atyja, Herzl Tivadar után kapta, 1965 és 1993 között volt Jeruzsálem városának polgármestere. A Bécsben nevelkedett izraeli politikus nagyívű munkásságával páratlan lenyomatot hagyott a 20. századi szent város modern arculatán. A polgármester 28 éven át tartó hivatali ideje alatt a vallásilag sokszínű város békés együttéléséért küzdött. Mindemellett a nevéhez fűződik még a nemzetközileg is elismert Izrael Múzeum és a Jerusalem Fundation megalapítása is. A „Teddy Kollek. Jeruzsálem bécsi származású polgármestere” című tárlat 2018. november 25-ig tekinthető meg a dorotheergasse-i épületben.
The Place to Be. Salons als Orte der Emanzipation
Jüdisches Museum Wien, 1010 Bécs, Dorotheergasse 11.
- május 30. - október 14.
Verfolgt. Verlobt. Verheiratet. Scheinehen ins Exil
Jüdisches Museum Wien, 1010 Bécs, Judenplatz 8.
- május 16. – október 7.
Teddy Kollek. Der Wiener Bürgermeister von Jerusalem
Jüdisches Museum Wien, 1010 Bécs, Dorotheergasse 11.
- április 11. – november 25.
Fotó: Szalonok, JMW © Wulz /JMW
Kapcsolódó hírek
Különleges alkotások a bécsi porcelánt bemutató kiállításon
Az osztrák fővárosban, 1718-ban alapították meg Európa második legnagyobb porcelángyárát, a Bécsi Porcelánmanufaktúrát. A 300. évforduló alkalmából jubileumi kiállítás nyílt az Osztrák Iparművészeti Múzeumban (MAK), ahol eddig soha nem látott alkotásokat is bemutatnak.
Szépségtippek Sissitől, kiállítás a bécsi szépségiparról
Fodrászok, borbélyok, kozmetikusok és a testápolási kultúra állnak a Wien Museum Karlsplatz legújabb kiállítása középpontjában. A "Tetőtől talpig" című tárlat arra is rávilágít, miként keletkeztek és milyen jelentést hordoztak egyes stílusok és divathullámok.
Népszerű
- Advent Hallstattban
- Krampuszok riogatnak Ausztriában
- Friss információk 2024: utazási, közlekedési hírek, benzinárak és rendkívüli időjárás
- Idén is megépült a mesebeli Jégtemplom a Tátrában
- Graz adventi vásárai
- Bizarr látványosságok: A leghátborzongatóbb helyek Itáliában
- Großglockner panorámaút ősszel is gyönyörű, ráadásul olcsóbb
- A kis jégkorszak leghíresebb festménye életre kelt
- Leopoldifest: Hatalmas vursli és hordócsúszdázás Klosterneuburgban
- A Napkirály 10 legszebb műve