» Magyarország

» Magyarország » Budapest

Augusztus 20. - Az államalapítás ünnepe: infók, árak, programok

2024. augusztus 17.

Ezt a helyet még nem értékelték. Legyél Te az első:

Mutatjuk az összes program az államalapítás ünnepén.

Megfizethető áron kaphatók a Szent István-nap termékei

Idén is megfizethető áron kaphatók a Szent István-nap termékei a SZIN Bisztrók kínálatában.

A szervezők számára idén is fontos szempont, hogy az ünnepségsorozaton mindenki megfizethető áron vásárolhasson ételt és italt, ezért a látogatók ezúttal is jóval a piaci ár alatt szerezhetik be a Szent István-nap logós termékeket a rendezvény hivatalos partnereinél.

A Szent István-napi termékek közül a fél literes ásványvíz 200, a dobozos sör 400, a perec 300 forintért lesz kapható a fővárosi rendezvényeken.

Az államalapításról megemlékező ünnepségsorozaton az érdeklődők Magyarország tortáját és cukormentes tortáját, valamint a Szent István-napi kenyeret is megkóstolhatják a Magyar Ízek Utcáján, a Csárdafesztiválon és a Vigadó Piano helyszínén.

Többszáz program

Tizenkilenc helyszínen több száz programmal várják az érdeklődőket 2024. augusztus 17. és 20. között Államalapító Szent István király ünnepén.

A Vörösmarty-téren a Csárdafesztiválon Kovács Zoltán séf társaságában lehet megkóstolni a legjobb csárdák legkedveltebb ízeit, valamint néptáncbemutatók és népzenei programok is lesznek.

Az előző évekhez hasonlóan a Lánchíd és a Döbrentei tér között várja a látogatókat a Magyar Ízek Utcája, amely a Kárpát-medence gasztrokultúráját mutatja be, a középpontban a gyógyító növények, fűszerek, ételek és italok lesznek, valamint itt lehet majd megkóstolni az Ország tortáját és kenyerét is.

Az Alkotmány utcában Aranyvonat kiállítást lehet megnézni, amelyen megtekinthető a Szent Jobbot egykor körútra szállító vonat reprodukciója, valamint itt mutatják be a Városok sétányán, hogy milyen sokszínűek az anyaországi és határon túli városok.

A magyar divat, ékszer és design iránt érdeklődők ellátogathatnak a Millenáris Parkba a Divat és Design Fesztiválra, a magyar történelem hősies pillanatait átélni vágyókat a Hősök útján várják a Budai Várban, valamint szintén itt rendezik meg a Mesterségek Ünnepe népművészeti fesztivált.

A gyerekprogramok központja a Városligetben lesz, a Varázsligetben István király udvara, Csukás István mesehősei, valamint herceg- és hercegnőképző várja a gyerekeket.

A Gellért hegyen, a Filozófusok kertjében a komoly zene és a jazz lesz a főszerepben, fellép a Danubia Zenekar, a Magyar Honvédség Központi Zenekara, a Modern Art Orchestra és Dés László.

A Retro Tabánban a 70-es, 80-as és 90-es évek sztárjai lépnek fel: mások mellett a TNT, Demjén Ferenc, az Edda és az Első Emelet.

A rakparton a Road Movie live eseményen fellép a Bagossy Brothers Company, a Honey Beast, a Parnograszt, a Roma Soul, Zséda és Curtis.

A Szabad Rét fesztiválra az elektronikus zene kedvelőit várják, ismert magyar dj-k zenélnek majd.

A Vigadó téren a Vigadó Piano eseményen Gájer Bálint, Darvas Tamás, Füzi Gábor, Lakatos László és Nyári Gyula lép fel.

Augusztus 18-án ingyenes koncertet ad a Mándoki Soulmates a Szent István téren.

A tűzijáték az idén is 30 perces lesz, a műsor során több mint 45 ezer pirotechnikai effektet lőnek fel a Szabadság, az Erzsébet és a Margit hídról, valamint kilenc uszályról és számos pontonról. Idén is lesz fényfestés, fény és lézerjáték, drónshow, újdonság azonban, hogy ebben az évben kiterjesztették a tűzijáték látványterét: a Petőfi hídtól egészen a Margit sziget alsó harmadáig egy öt kilométeres szakaszon lehet majd élvezni a látványt, amely minden helyszínről nagyjából azonos lesz. Az előadás hét felvonásból áll, amelyeket mesés történelmi hangjáték köt össze.

 

 

A Mákvirág lett idén Magyarország tortája

A váci Édes Vonal cukrászda cukrásza, Kovács Alfréd Mákvirág nevű, mákos-feketeribizlis-feketeszezámos kreációja nyerte el idén a Magyarország tortája címet. A Mákvirág torta könnyű, mandulalisztes, mákos piskótából, lágy fehércsokoládé-krémből, ropogós feketeszezám-grillázsból áll, valamint megjelenik benne a máklikőr és a feketeribizli is.

Magyarország cukormentes tortája pedig a szegedi Reök Kézműves Cukrászda és Kávéház cukrászai, Novák Ádám és Csonka László Zöld Málna elnevezésű málnás-pisztáciás-fehércsokoládés-rózsavizes alkotása lett.

A Zöld málna tortában a pisztácia megjelenik a piskótában és mousse formájában is, édes ízét a piros málnazselé savassága egészíti ki, és a rózsavíz teszi különlegessé.

A nyertes a Szent István-napi kenyerek közül a balmazújvárosi Balmaz Sütöde Kft. Nagyapám kenyere burgonyával lett, az innovatív kenyerek mezőnyében szintén a Balmaz Sütöde Kft. jalapenós, cheddar sajtos, vadkovászos kenyere lett az első.

A tavaly bevezetett, idén sós változatban meghirdetett sétálósütemény kategóriában pedig a mórahalmi Varga Pékség 95 Kft. Pásztor reggelije - egy juhtúróval, sonkával, lilahagymával töltött, szegedi paprikával színezett francia croissant - érdemelte ki az első helyet.

Mesterségek Ünnepe - Török hagyományok kerülnek középpontba

Török hagyományok kerülnek középpontba a 38. Mesterségek Ünnepén, amelyen a kézművesek portékái mellett gyerekprogramok, koncertek, divatbemutató, táncház és táncelőadások is várják a látogatókat augusztus 17. és 20. között a budai Várban.

A magyar-török kulturális évad alkalmából az idei Mesterségek Ünnepének díszvendége Törökország, kiemelt témája pedig a magyar népművészetben megjelenő török hatások lesznek.

Törökországból mintegy húsz alkotóművész érkezik, és bemutatják egyebek mellett az ebru festést, amely során egy edénybe töltött víz tetejére öntött festék segítségével jelenítenek meg mintákat a papíron. Érkezik a fesztiválra török kalligráfus, nemez- és bábkészítőmester, valamint szövő-, rézműves- és üvegfújómesterek, de népzenészek és néptáncosok is. Több látványműhelyben és mesterségbemutatón a török és a magyar népi díszítőművészetben fellelhető hasonlóságokat ismerhetik meg az érdeklődők.

A Népművészeti Egyesületek Szövetsége (NESZ) által szervezett eseményen mintegy ezer népművész és népi iparművész portékáiból válogathatnak a látogatók, és több mint száz látványműhelyben ismerkedhetnek meg az ősi szakmák rejtelmeivel és a Kárpát-medence kézműves közösségeinek munkájával.

Az Asszonyműhelyben a Galgamente népi kézimunkáit, díszítményeit, hímzéseit, mutatják be. A Székkötő Műhelyben az érdeklődők láthatják, hogyan készül hagyományos baranyai sváb kötéssel egy szék ülőkéje, de megismerhetik a hetési, letenyei vagy a zalai fehér hímzés technikáit, valamint a Pannónia csipke történetét.

A Dísz téren, a Hagyományok Háza Fabatka Porta népi játszóterén sok más mellett gyerekjátszó, kézművesfoglalkozások, koncertek, táncház, mesemondók és régi idők játékai várják a családokat. A Bihari Népművészeti Egyesület Góré népi játszóháza és a Bodorka Népmesei Kiskonyhája szintén tartalmas programokkal készül az eseményre.

A Szentháromság téri nagyszínpadon fellép többek között Pál István Szalonna és Bandája, a Balogh Kálmán Gipsy Cimbalom Band, Petrás Mária és Zenekara, Tímár Sára és Zenekara, a Fitos Dezső Társulat és a Magyar Nemzeti Táncegyüttes. FolkTREND címmel pedig népi ihletésű, újragondolt ruhákból álló divatbemutatón vehet részt a közönség.

Augusztus 20-án ünnepélyes aratófelvonulással és kenyéráldással köszöntik a szervezők Szent István napját és az új kenyér ünnepét.

Az idei díszvendég Törökország művészei mellett üzbég, kazah, koreai, mongol, türkmén, kínai, angol és lengyel mesterek is érkeznek a fesztiválra. Kínából kalligráfus, Üzbegisztánból szőnyegszövő, miniatűrfestő, ékszerkészítő és harangkészítő-mester lesz a rendezvény vendége, Koreából a hagyományos handzsi készítését ismerheti meg a közönség. Az Egyesült Királyságból egy mester - aki a híres magyar pásztorkalap-készítő Mihalkó Gyula műhelyében is megfordult - történelmi és kortárs nemezkalapok hagyományos kézi készítését mutatja be.

Tartomány:Budapest
Település:Budapest
GPS: 47° 33′ 1.50336″, 19° 1′ 42.93624″
Időpont:2024. augusztus 17.
Honlap: https://szentistvannap.hu/

Még nem érkezett hozzászólás!