» Egyesült Királyság » Skócia » Skócia
Edinburgh számos látnivalóval várja a turistákat: a kelta és középkori emlékeket őrző város látványát és hangulatát meghatározzák dombjai, katedrálisai és a város jelképének számító vár jellegzetes kőtornyai. A skót szoknya és skót duda itt a mindennapok része, csakúgy, mint a híres sétálóutcája, a Royal Mile hangulatos bárjai és teraszai.
Edinburgh fontos kulturális központ is, egész évben egymást érik a fesztiválok, de a város képzőművészeti, irodalmi és zenei múltját számos múzeum, emlékhely, sőt pub is őrzi. Edinburgh-ban nem szabad kihagyni a jellegzetes, egyedi ízvilágú skót whisky-t és a helyi ételkülönlegességet, a haggist.
Edinburgh nemcsak a klasszikus, hanem a kortárs irodalom nagy alakjainak lakóhelyéül szolgált és szolgál. Itt alkotott Sir Arthur Conan Doyle, akinek Sherlock Holmest köszönhetjük vagy Robert Louis Stevenson, akinek A kincses szigetet, de innen származott Sir Walter Scott, és napjaink egyik legismertebb szerzője, a Harry Potter-regények írója, J.K. Rowling is.
A skót felföld robosztus várai, erődítményei között szerényen búvik meg az edinburgh-i várban egy kicsiny kőkápolna, skóciai Szent Margit kápolnája. A helybéliek azonban magyarországi Szent Margitként emlegetik névadóját. Nem véletlenül: III. Malcolm skót király hitvese Árpád-házi oldalági leszármazott volt. Malcolm király révén, akinek szerepe Skócia történetében államalapító Szent István királyunkéval vetekszik, a skótok körében jobban él Szent Margit legendája, mint a magyar köztudatban. (Nem IV. Béla lányáról van szó)
A legnagyobb magyar király unokája volt - meséli a kápolna skótszoknyás őre. A legenda szerint Margit 1065-ben angol és magyar főrangú urak kíséretében utazva az Északi-tengeren hajótörést szenvedett Skócia partjainál. III. Malcolm skót király ekkor ismerte meg Margit hercegnőt, akit később feleségül vett. A kimagaslóan nagy tudású, nyitott szellemű magyar hercegnő Skócia királynéjaként az itteni történelem egyik legkiemelkedőbb alakjává vált.
A történészek szerint házasságkötése, a hercegnő megértést, békességet és szeretet hirdető személyisége nemcsak jelképesen egyesítette az angolszász és a skót uralkodóházat. III. Malcolm uralkodása idején hatalmas gazdasági, kulturális fejlődés ment végbe Skóciában, az akkori királyi székhely, Dunfermline a kultúra, a tudomány központjává vált- részben Margitnak köszönhetően.
Bár halála után a dunfermline-i apátságban temették el, az edinbugh-i várban lévő Szent Margit kápolnában szorgos női kezek gondoskodnak arról, hogy mindig friss virág őrizze 900 éve elhunyt királynéjuk emlékét, a magyar-angol-skót kapcsolatok szimbólumát.
Történészek szerint Margit királyné hatása az európai történelemre nem volt kisebb, mint az angol Hitvalló Eduardé, a magyar Szent Istváné, vagy I. Ottó német-római császáré.
Margit az angolszász uralkodócsalád sarja volt. Fivére, Edgar trónkövetelőként jelentkezett. A szűkebb családot Európába száműzték és Margit Magyarországon született, valószínűleg 1045-ben. A magyar királyi udvarban nevelkedett, mígnem a család 1057-ben visszatért Angliába. 1066-ban, a normann Hódító Vilmos hastingsi győzelme után Skóciába menekültek. Egyes források szerint nagy vihar tört ki, s ekkor kerestek menedéket III. Malcolm Canmore skót király udvarában, aki 1057-től 1093-ig uralkodott a skótok fölött. Már úgy volt, hogy inkább visszatérnek Magyarországra, de a király beleszeretett Margitba és összeházasodtak, noha Margit eredetileg Isten szolgálatának akarta szentelni életét.
Geoffrey Barrow, az Edinburgh-i Egyetem skót történelem professzora szerint hamis az a feltételezés, hogy Margit királyné angolszász hatást gyakorolt volna skót földön. Az nem vitás, hogy érvényesíteni akarta a Gregorian reformot és képviselte az egyház érdekeit, s igyekezett a száz évvel azelőtt skót uralom alá került angol lakosság helyzetén is javítani, de tevékenységének hátterében elsősorban magyar és német neveltetése állt.
Margit igazi európai volt, a szó modern értelmében. Legalább három nyelven beszélt és tudatosította Skóciában a keresztény Európa teljességét. A királyné minden reggel kilenc árvának adott reggelit saját kezéből, mielőtt belépett az Edinburgh-i Kastély nagycsarnokába, aholis további 300 szegénynek osztott élelmet a királyi háztartás terhére. Igen eredményesen ösztönözte igazságos kormányzásra, irgalomra és más erények gyakorlására III. Malcolm királyt - írta Margitról egy helybéli püspök már 1115-ben.
Dunfermline-ben apátságot, a Forth folyón pedig örökre ingyenes kompátkelést alapított - ezt ma is Queen,s Ferry-nek, a királyné kompjának hívják -, s emlékét őrzi az Edinburgh-i Kastély kápolnája.
1093-ban III.Malcolmot egy csatában megölték, s néhány hónap múlva Margit királyné jobblétre szenderült. 1260-ban avatták szentté, s ma is a már három évszázada presbiteriánus többségű Skócia védőszentje.
A fesztivál története egészen 1947-ig nyúlik vissza, amikor a második világháború után a szervezők a művészetek erejével próbálták gyógyítani a sebeket, ezért megalapították az Edinburgh-i Nemzetközi Fesztivált.
Még abban az évben, a hivatalos programon kívül indult a Fringe nyolc színházi társulat fellépésével. A két eseményhez aztán 1950-ben csatlakozott a The Royal Edinburgh Military Tattoo elnevezésű fesztivál, katonai és népművészeti előadókat is csatolva a csoporthoz. 1983-ban és 2004-ben egy könyv- és egy művészeti fesztivállal bővült a rendezvények sora.
Az évek során háromnapos utcabálsorozattá bővült rendezvény globális eseménynek számít, amelyre minden évben többtucatnyi országból turisták tízezrei érkeznek. a világhíres skóciai újévköszöntő tömegrendezvény, a Hogmanay hagyományosan százezreket vonz a skóciai nagyvárosok utcáira.
Halloweenkor Edinburgh a Samhuinn Fire Festivalt ünnepli, amelyből a Halloween eredetileg kifejlődött. A helyiek ijesztő, színes jelmezekben gyűlnek össze, hogy megtekintsék az ijesztő tűzfigurák felvonulását. Ezzel hagyományosan beköszönt a hideg évszak, és búcsút int a nyárnak.
Évi kétmillió érdeklődőt vonz a fesztivál egyik fő helyszíne Edinburgh óvárosában található, az egykori templomból átalakított színház, a The Roxy. A nyáron megrendezett Edinburgh Fringe a világ egyik legnagyobb művészeti és kulturális ünnepe, a jegyeladásokat tekintve az olimpia és a labdarúgó-világbajnokság után a harmadik legnagyobb rendezvénysorozat a világon. A fesztivál mintegy négyhetes programmal és csaknem négyezer produkcióval várja az érdeklődőket a világ minden tájáról.
Edinburgh az Egyesült Királysághoz tartozó Skócia fővárosa. A város régóta fontos oktatási központ, különösen az orvostudomány területén. Edinburgh Skócia második legnépesebb városa, és a hetedik legnépesebb az Egyesült Királyságban. A város az Edinburgh-i Nemzetközi Könyvfesztiválról, a karácsonyi vásárokról, a Royal Edinburgh Military Tattoo-ról és az Edinburgh Fringe-ről, a világ legnagyobb művészeti fesztiváljáról is ismert.
1. Edinburgh-i vár
Edinburgh vára a város egyik fő látványossága, amely Skócia történelmének jelentős részét őrzi. A vár a város legmagasabb pontján található, és egy csodálatos panorámával büszkélkedik. A leglátogatottabb hely Skóciában.
Az Edinburgh Castle számos történelmi konfliktusban vett részt a 14. századi skót függetlenségi háborúktól az 1745-ös jakobita felkelésig. A kastély ad otthont a koronaékszereknek (Skócia kitüntetései) és a végzet kövének is, amióta 1996-ban Westminsterből visszatért Skóciába.
A Skócia vulkáni eredetű sziklacsúcsán elterülő komplexum 4600 épületnek ad otthont, és 1995 óta szerepel a világörökségi listán. A tengerszint felett csupán 120 méterre emelkedő várhegyet a vízszint emelkedése, a part menti erózió és a szélsőséges időjárás veszélyezteti. Skóciában ugyanis 1970 óta 13 százalékkal nőtt az esőzések száma az Éghajlatváltozási Bizottság jelentése szerint, a megnövekedett csapadékmennyiség és az áradások pedig nem csak a vulkáni kőzetet erodálják, de az épületeket is rombolják.
2. Holyroodhouse palota
A Holyroodhouse-palota vagy Holyrood-palota a skóciai brit uralkodó hivatalos rezidenciája. Az edinburghi Royal Mile alján található, az Edinburgh-i várral szemben. II. Erzsébet királynő minden nyár elején egy hetet töltött a Holyrood Palace-ban, ahol számos hivatalos kötelezettséget és ceremóniát tartott. A kastély megtekintése mellett a kertet is érdemes meglátogatni; a palota kertje mintegy 4 hektárra terjed ki, a sokkal nagyobb Holyrood Parkon belül.
3. Arthur's Seat
Arthur's Seat egy a hatalmas domb, a város keleti részén található, és az egyik legjobb hely, ahonnan csodálatos panorámát lehet látni a városra. A dombot könnyen meg lehet mászni, és a csúcsról számos szép kilátás nyílik.
Az Arthur's Seat egy kialudt vulkán, amely az Edinburgh-i dombcsoport fő csúcsa, és amely a Holyrood Park nagy részét alkotja. Néha azt mondják, hogy a nevét az Arthur királyhoz kapcsolódó legendákból eredeztetik. Az Edinburgh-i vár alapjául szolgáló sziklához hasonlóan egy 335-341 millió évesre datált kialudt vulkánrendszer alakította ki.
4. Skóciai Nemzeti Múzeum
A Nemzeti Múzeum Skócia egyik legnépszerűbb turisztikai látványossága. A látogatás teljesen ingyenes. A 2011-ben újranyitott 16 új galéria 8000 tárgyat tartalmaz. Itt láthatjuk Dolly, a bárányt, az első sikeres emlősök felnőtt sejtből történő klónozását vagy Elton John extravagáns öltönyeit. További kiemelkedő látnivalók közé tartoznak az ókori egyiptomi kiállítások.
5. A Királyi Botanikus Kert
Az 1670-ben alapított Edinburgh-i Királyi Botanikus Kert (RBGE) a növények, azok sokféleségének és megőrzésének tudományos központja. A világ minden tájáról származó több mint 13 500 fajjal ez a második legrégebbi botanikus kert az Egyesült Királyságban az oxfordi után.
6. Princes Street
Princes Street Gardens egy gyönyörű közpark, amely a város szívében található. A parkban lehet sétálni, piknikezni és pihenni, és gyönyörű kilátás nyílik a városra.
A Princes Street Edinburgh központi részének egyik főútvonala és a város fő bevásárlóutcája. Itt található a világ legrégebbi áruháza, amelyet 1838-ban alapítottak: a "Jenners of Edinburgh".
A Princes Street Gardens a világ legrégebbi virágórájának (1903) is otthont ad, a kertekből az Edinburgh-i várra nyílik kilátás.
7. St Giles-székesegyház
St. Giles Katedrális egy gyönyörű gótikus katedrális a Royal Mile közelében található. A katedrális több száz éves, és Skócia legfontosabb vallási épületei közé tartozik.
A St Giles-székesegyházat 1124-ben alapították, a 16. században pedig a skót reformáció középpontjává vált. Évente több mint egymillió látogatót számláló katedrális egyben a város leglátogatottabb helye is.
A székesegyházban ravatalozták fel II. Erzsébet királynőt.
8. Calton Hill
A Calton Hill Edinburgh egyik fő dombja, amely közvetlenül a városközpontban található. Innen panorámás kilátás nyílik a városra, a Princes Streetre, a várra és az óvárosra. A Calton Hillen található a skót kormány székhelye, amely a St Andrew's House-ban székel.
9. Dynamic Earth
A Dynamic Earth egy nonprofit látogatói attrakció és tudományos központ Edinburgh-ban, Skócia legnagyobb interaktív látogatói attrakciója. A Holyrood negyedben található, a skót parlament épülete mellett és a Salisbury Crags lábánál. A látogatók megtapasztalhatják bolygónk evolúcióját, és megtekinthetik azokat az erőket, amelyek évmilliók során alakították a környezetet. A látogatás után ne feledkezzen meg a kávézóban való étkezésről és a Natural Selection ajándékboltban való vásárlásról.
10. Royal Mile
Ez egy hosszú út, amely a várkaputól a Palace of Holyroodhouse-ig tart. Az út mentén számos történelmi épület, bolt és étterem található.
A várkaputól a palota kapujáig tartó utca majdnem pontosan 1,81 km (1 skót mérföld!) hosszú, és Skócia királyi történelmének két jelentős helyszíne, az Edinburgh-i vár és a Holyrood-palota között halad lefelé. Nevét onnan kapta, hogy az elmúlt 500 évben a királyok és királynők felvonulási útvonalaként szolgált. Itt láthatunk néhány templomot, polgárházat, történelmi nevezetességet, üzleteket, múzeumokat, kávézókat és éttermeket.
2024 év végére nagysebességű vasútvonal kötheti össze Londont Edinburgh-val.
Amennyiben az Egyesült Királyság kormánya rábólint a tervekre, 2024 végére új nagysebességű vasútvonal fogja összekötni Londont és Edinburgh-t. A vasútvonalat eredetileg már 2019-ben létre akarták hozni, de elhalasztották az indulást.
A két város között jelenleg átlagosan öt és fél óra alatt, egyes vonatokkal négy és fél óra alatt lehet megtenni vasúton az utat. Egy útvonal-felújítással azonban alig több mint négy órára csökkenthető a menetidő.
A LNER (London North Eastern Railway) vasúttársaság által üzemeltetett vonatok a tervek szerint csak Newcastle-ban és Yorkban fognak megállni. Az utasok négy óra öt perc alatt érnek majd Londonból Edinburgh-ba, visszafelé pedig négy óra nyolc perc lesz az út.
Tekintve, hogy repülőgéppel átlagosan egy óra 20 perc az út a két város között, a repülőtéren töltött időt és a városközpontba történő bejutás idejét is beleszámolva vonattal még gyorsabban is, de legalábbis ugyanannyi idő alatt juthatunk majd el egyik városból a másikba, mint repülővel.
Az új vonat a kormány kedvező döntése esetén 2024 decemberében indulhat, és óránként közlekedik majd.
|
Értékeld te is!