V. Károly 1549-ben, hatalma csúcspontján, a német-római birodalom császáraként, Spanyolország királyaként és Németalföld uralkodó hercegeként népes és fényes kísérettel érkezett Brüsszelbe, hogy itteni alattvalóinak is bemutassa fiát, aki II. Fülöp néven követte őt a spanyol trónon és Németalföld - egyébként rettegett - ura is lett.
Brüsszel polgármestere és nemessége méltó ünnepi látványossággal kívánta megtisztelni uralkodóját és a kis infánst: Ünnepi körmenetet rendezett, amely először a Sablon templomot járta körül, majd a belváros legszebb utcáin végigkanyarogva a főtéren fejeződött be. Ott haladt a körmenetben a püspökön és az egyházi elöljárókon kívül mindenki, aki számított valamit az akkor már gazdag és büszke városban: a nemesség, drága, hivalkodó díszruháiban, a céhek rátarti mesterei, egyszerű polgárok, mesteremberek, katonák. A korabeli feljegyzések szerint reggel 8 órától délig tartott a fényes felvonulás, amit a császár a városháza erkélyéről nézett végig.
1400, színpompás korabeli jelmezbe öltözött férfi és nő vonul végig a történelmi útvonalon a világ legszebb terének tartott főtérre. Pontosan egytizedük képviseli a nemességet, őket követik folklór csoportok, 300 zászlótartó. Nem hiányoznak a belgiumi népi mulatságok híres gólyalábú és óriás figurái sem.
|
Értékeld te is!