» Magyarország » Baranya
Az ország egyik legelhagyatottabb térsége az Ormánság, amely, noha egészen különleges tájegység, számos gazdasági, demográfiai és egyéb problémával küzd. Az elmúlt években azonban a térség kezd magára találni, újjáéledni.
4 ormánsági falu, Kémes, Szaporca, Tésenfa és Drávacsehi azért fogott össze, hogy a saját értékeiket maguk is felfedezzék és a látogatóknak is bemutassák.
Az ország egyik legdélebbi részében található négy falu összesített lakossága is alig haladja meg az ezer főt. Ezek a települések azonban egyedülálló építészeti örökséget őriznek, melynek kiemelkedő darabjai a fakazettás templomok, amelyek autóval 10-20 percnyire vannak csupán a harkányi fürdőtől és a siklósi vártól.
Az Ormánság természeti, kultúrtörténeti értékeit, a helyi gazdálkodási hagyományokat mutatja be.
Az Ős-Dráva Látogatóközpont európai uniós pályázati támogatást élvezett, mintegy egymilliárd forintból valósult meg a Duna-Dráva Nemzeti Park (DDNP) beruházásában. A létesítmény a nemzeti park területe és a Dráva folyó bemutatása mellett nagy hangsúlyt fektet az ormánsági élet, a hagyományok megismertetésére, valamint a természetvédelmi, tájhasználati problémákra való figyelem felkeltésére.
A híres ormánsági templombelsők mintájára fakazettás mennyezettel díszített főépületben interaktív kiállítás segítségével ismerhetik meg az érdeklődők a térségre jellemző élőhelyeket, azok fajokban gazdag élővilágát, valamint a terület kultúrtörténeti, néprajzi értékeit.
A látogatók bepillanthatnak a holtágat szegélyező mocsarak madarainak életébe, a víz közeli fás legelők különlegesen fajgazdag életközösségébe, és képzeletben a fás ligeterdők árnyas lombjai alatt is sétát tehetnek.
Az épület kilátótornyából a bemutatóközpont területét és a környező tájat csodálhatják meg az érdeklődők. A
látogatóközpontban játszótér, és tűzrakó helyek szolgálják a kikapcsolódást, emellett a főépület körül hagyományos tájfajtákból álló gyümölcsös, valamint fűszer- és gyógynövénykert is létesült.
A látogatóközpontban szemügyre vehetik az érdeklődők az állattartás, rétgazdálkodás, gyümölcstermesztés, méhészkedés, kosárfonás, fűszer- és gyógynövénytermesztés eszközeit is. Bárki kézbe veheti, kipróbálhatja a tárgyakat és megtapasztalhatja, miként hasznosították a régiek a természet adományait.
A régi magyar háziállatokat bemutató majorban tekinthetőek meg azok a ma már ritkán látható állatok - mint a szürkemarhák, mangalica sertések, hucul lovak, régi juh- és baromfifajták -, amelyek a térségben élők mindennapi megélhetését segítették egykor.
A látogatóközponthoz három tanösvény kapcsolódik, amelyek bejárása során a látogatók élményekkel és ismeretekkel gazdagodva fedezhetik fel a Dráva természeti értékeit, a hagyományos gazdálkodás világát, valamint az Ős-Dráva program megismerésére is lehetőség nyílik. Utóbbi például azt mutatja be, miként használták a múltban a természet erőforrásait, s milyen hatást gyakorolt a környezetre és az élővilágra a folyószabályozás.
Kórósi, a drávaiványi, a zalátai, a vejti a nagycsányi, a kémesi, a szaporcai és vajszlói fakazettás templomok.
Az építészeti műemlékek sorában a legjelentősebb a XVI. századi Draskovich-kastély a város központjában, ma diákotthon, de a vendégforgalom számára is kínál kényelmes szálláshelyet. A gyönyörű parkjában tett séta után benyithatunk az ugyancsak a főtéren lévő, Kiss Géza néprajzkutatóról elnevezett Ormánság Múzeumba, amely előtt a tudós mellszobra áll.
A múzeumban visszapillanthatunk a Drávával napi kapcsolatot tartó nép korábbi archaikus életformájára, az Ormánság messze földön híres szőtteseire, népi bútoraira és kerámiáira, a magyar népi építészetben külön fejezetet jelentő talpasházra.
Sellyének termálfürdője is van, amelynek a medencéit, csónakázótavát és kis vendégházát négyhektáros ligetes park öleli körül, s ahol a közelmúltban 46 C°-os termálvizet találtak.
Sellye kiváló kiindulópont lehet a környék felfedezésére, melynek során a közeli Drávaiványi, Marócsa és Drávasztára templomát, a térség parasztházait, s a Duna-Dráva Nemzeti Park Dráva-parti érintetlen természeti szépségeit megcsodálhassuk.
2021-ben mintegy százötvenmillió forint értékben, európai uniós forrásból épült kerékpárút az ormánsági Tésenfán és környékén. A beruházás célja, hogy Bőközt, azaz Tésenfát és térségét bekapcsolja a kerékpárturizmus vérkeringésébe. A közel 2 kilométernyi kerékpárút és a kijelölt kerékpársávok segítik a térséget felkereső kerékpárosokat alternatív útvonalak kiválasztásában, hogy bejárhassák a természeti és építészeti értékekben gazdag tájegységet, kisebb és nagyobb körtúrákat tudjanak tenni.
Az új útvonal, a nemzetközi EuroVelo13, és országos kerékpár-turisztikai hálózatok kiegészítő elemeként kapcsolódik az Ős-Dráva Kerékpárúthoz, amely elektromos kerékpárkölcsönző, -töltő, és pihenő állomások rendszerét is tartalmazza.
2022 januárjára épült meg kerékpárút Dél-Baranyában, az Ormánság központjának és legnagyobb lélekszámú településének számító Sellyén.
A beruházás során több mint ezer méteren alakítottak ki új, kerékpárok közlekedésére alkalmas szakaszokat a kisváros központjában.
Harminchét helyszínen több mint száz program várja az érdeklődőket a VII. Bőköz Fesztiválon 2022. július 7-től 10-ig. Az ingyenes összművészeti rendezvényt a Baranya megyei Ormánság négy településén, Kémesen, Szaporcán, Tésenfán és Drávacsehiben tartják.
Sokszínű kínálattal várják a látogatókat, a koncertek mellett színházi előadások, gyerekprogramok, kiállítások is lesznek.
A fesztiválon fellép mások mellett az R-Go, az általa fejlesztett hangszerrel érkező Bogányi Gergely zongoraművész, Szulák Andrea és a Stúdió 11, Szarka Gyula, Youli, Varga Miklós, a Szabó Ádám Trió, a Rátonyi Róbert Jazz Duó, a Harka Táncegyüttes és a Flört zenekar.
Kémesen a katolikus templomban július 10-én Bogányi Gergely Varga Gábor dzsesszzenésszel együtt lép fel, és ezen a településen lesz látható Tamási Áron születésének 125. évfordulójára emlékezve az író életműve előtt tisztelgő Ördögölő Józsiás zenés tündérjáték.
A szaporcai Hétöles Tó színpadán lép fel július 8-án az idén 40 éves R-Go együttes. Szikora Róbert, a zenekar vezetője elmondta: számukra minden koncert egyformán fontos, a Bőköz Fesztiválon ugyanolyan hozzáállással adnak műsort, mint tíz nappal ezelőtt a Budapest Sportarénában, ahol csaknem 14 ezer ember előtt játszottak.
Szintén Szaporcán lesz látható a Csókkirály című koncertshow július 9-én. Utóbbi kapcsán Feke Pál előadóművész, szervező elmondta: a Hungária együttes életműve előtt tisztelgő másfélórás műsorban elhangzanak a legnagyobb slágerek.
Drávacsehiben lép fel a Flört, a Harka Táncegyüttes, Tücsöklakodalom című gyerekműsorával Szarka Gyula. Németh Tamás polgármester elmondása szerint a 130 fős településen zajló fejlesztések a 19. század végi ormánsági hangulatot állítják vissza.
Tésenfán Youli, a Szabó Ádám Trió, Varga Miklós és a Pendelyes Tánegyüttes szerepel többek között a programban.
A fesztivál látogatói kirándulhatnak a Duna-Dráva Nemzeti Park csodálatos vidékein, túrázhatnak a madárrezervátumban, a revitalizált holtágnál, megcsodálhatják a festett fakazettás templomokat is.
|
Értékeld te is!