» Magyarország » Budapest » Budai-hegység
A kilátó 1983-ban épült, Makovecz Imre tervei alapján. Az építményt a faelemek korhadása miatt lezárták, majd felújítva 2008 óta látogatható. 2018 őszére ismét felújításon esett át. A kilátó közvetlen környezetét is megújították: a kilátóhoz vezető lépcsőfokok és a szomszédos tűzrakóhely is új formát kapott, valamint új padokkal és asztalokkal látták el a népszerű túracélpontnak számító pihenőhelyet.
A 362 méter magas Kis-hárs-hegyről szép körpanoráma nyílik az Észak-budai térségre, de látszik a Belváros a Dunával, a Vár és a Citadella is. Északi irányba a Hárs-hegy tömbje zárja le a kilátást. A kilátóhoz vezető sétautak nagy része a XX. század elején kiépített turisztikai, történelmi emlék.
Megközelítés: A kilátót legkönnyebben gyermekvasút Szépjuhászné megállójától (Ságvári-ligettől) induló kényelmes sétautakon közelíthetjük meg. Előbb a zöld körjáratú jeleket északkeletre követjük, majd a Kis- és a Nagy-Hárs-hegy nyergében lévő elágazásnál jobbra, a sárga háromszög jelzésen fordulunk, és onnan alig öt perc alatt fent is vagyunk a kilátónál.
A kilátó megközelíthető Hűvösvölgyből is, a sárga sáv és a sárga háromszög jelzéseket követve, körülbelül 40 percnyi "kapaszkodással". Mindkét kiindulóponton van autóparkoló és tömegközlekedési lehetőség.
Első állomása az író egykori, II. kerületi, Tárogató út 77. szám alatti lakhelye közelében található. A közel 800 méter hosszú tanösvény a Hárs-hegy legkedveltebb, jól felszerelt infrastruktúrával rendelkező úthálózatához tartozik, kis emelkedővel, a Széher úttól a Hárs-hegyi-nyeregig vezet.
A közel 800 méter hosszú tanösvény a Hárs-hegy legkedveltebb, jól felszerelt infrastruktúrával rendelkező úthálózatához tartozik, kis emelkedővel, a Széher úttól a Hárs-hegyi-nyeregig vezet. Az útvonalon elhelyezett 5 darab interaktív ismeretterjesztő táblát QR kódokkal is ellátták, így az okostelefonnal érkezők a táblákon feltüntetetteken túl további érdekes információkat is megtudhatnak az író életéről és munkásságáról, valamint a környék természeti kincseiről, élővilágáról.
Az út végén a Hárs-hegyi-nyeregtől a sárga háromszög jelzésen haladva a Kis-Hárs-hegyen található Makovecz-kilátóhoz, a sárga jelzésen a Nagy-Hárs-hegyen lévő Kaán Károly-kilátóhoz juthatnak el azok, akik a kirándulásukat, a tanösvényen átélt élményeiket, újonnan szerzett tudásukat a fővárosi panoráma megtekintésével szeretnék megkoronázni.
|
Értékeld te is!