Ezek a legkülönlegesebb húsvéti hagyományok Olaszországban

2024. március 5.

print Hetedhétország.hu

Ezek a legkülönlegesebb húsvéti hagyományok Olaszországban

A húsvétot Olaszországban számos népi fesztivállal, körmenettel, vallási szertartásokkal ünneplik meg.





A húsvéti ünnepségek központja természetesen Róma, amely az évente megrendezett nagypénteki körmenettel sok hívőt vonz az Örök Városba, húsvétvasárnap pedig a pápa a Szent Péter téren mondja el "urbi et orbi" áldását. Különleges rituálé a "Sepolcri" hagyománya is a nagyhéten, amikor a halottak sírját ünnepélyes szertartással látogatják meg.

A tojás mint a húsvét szimbóluma Olaszországban nem annyira elterjedt, mint a galamb, a béke jelképe, amely a hagyományos Colomba Pasquale, egy mandulával és kandírozott gyümölcsökkel díszített élesztős tésztatorta formájában található meg. Húsvét vasárnapján természetesen nem hiányozhat a Torta di Pasquetta, egy tojással, ricottával és spenóttal töltött sütemény, amelyet a húsvéti kirándulásra érdemes bepakolni.

File:Colomba pasquale, edizione 2013 - ND0 4662 (8564331585).jpg

Colomba pasquale (c) wikipedia/Nicola

Bemutatunk néhány különleges húsvéti ünnepséget:

Szicília

A szicíliai nagyhetet szertartások, körmenetek és vallási események jellemzik. Pálmavasárnap a szertartások rövid pálmás körmenettel kezdődnek, kedden a Madonna Addolorata festményének, a Madonna dei Massarinak a körmenete, amely szerda délután találkozik a Madonna del Popolo festményével. Nagycsütörtökön minden templomot az úgynevezett "sepolcri", az utolsó vacsorára emlékeztető, gazdagon díszített oltárok díszítenek.

Az ünnepségek csúcspontja a Trapaniban megrendezett lenyűgöző és izgalmas misztériumjárás, amely a 17. és 18. századból származó, Krisztus szenvedésének epizódjait felidéző, fából, vászonból készült 18 szoborcsoportból áll, majd Jézus és az Addolorata szobor következik. A szobrokat a helyi céhek tagjaira bízzák, akik a vállukon viszik őket a leghosszabb szicíliai felvonuláson: péntek délutántól (14 óra körül) szombat reggelig.

File:Incontro Domenica di Pasqua.jpg

Szicíliai húsvéti körmenet (c) wikipedia/Leandro Distefano

Puglia

A pugliai Szent Hét a tengerparti városok festői sikátorain átívelő hagyományos körmenetekkel csábít, a szenvedély és a titokzatosság közötti, patetikus hangulattal átitatott hagyományokkal. A kíváncsiság csodálkozássá és meghatottsággá változik a mezítlábas, csuklyás alakok, siratóénekek és vallásos énekek előtt, amelyeket a helyi fúvószenekarok gyászindulóinak szenvedélyes hangjai kísérnek.

Különösen lenyűgözőek a tarantói körmenetek, amelyek kedden és nagypénteken kanyarognak végig az óváros és a városközpont macskaköves utcáin: ez a lenyűgöző menet14-15 órás. Egy olyan élmény, amely feltárja a hit és a hagyományok földjének ősi lelkét, akárcsak a Krisztus szenvedésének számtalan ábrázolása: a száraz kőfalak, sikátorok és udvarok között a lovak nyüszítése és a fáklyák fénye közepette a vallásos buzgalom felkavaró aurája uralkodik.

Abruzzo

Húsvét vasárnapján Sulmona ad otthont a "La Madonna che scappa" ("A futó Madonna") fesztiválnak, amely Krisztus feltámadására emlékezik egy egyedülálló folklórünnepségen keresztül. A húsvéti szezon számos eseménye közül kétségtelenül ez a leghíresebb és legfelemelőbb Abruzzóban.

A Piazza Garibaldi tele van emberekkel, és a középkori vízvezeték boltívei alatt áll a Feltámadt Krisztus szobra. A tér szemközti oldalán áll a Szent Fülöp-templom, ahonnan a "Gyászoló Szűz" szobrát viszik ki. Jézus két tanítványa hívja, akik Krisztus feltámadásának örömhírét hozzák. A hagyomány szerint a Szűzanya csak a harmadik próbálkozás után hisz Szent Jánosnak, ekkor a templom ajtaja kinyílik, és ő kijön. Amikor felismeri a feltámadt Fiút, a Szűz (valójában a szobrot futó emberek viszik) "rohan" feléje. Fekete gyászköpenye lehullik, felfedve zöld ruháját, miközben fehér galambok szállnak az égbe.

Fájl:Sulmona La madonna che scappa a piazza 2018.jpg

La Madonna che scappa (c) wikipedia/ManfredK

Umbria

A közép-olaszországi Umbriában a körmeneteket a régió mély lelkisége jellemzi, ahonnan számos szent származik, például Assisi Ferenc. A zarándokváros, Assisi kiemelkedik a sok esemény közül: már pálmavasárnap számos zarándok és hívő özönlik a városba, hogy tanúja legyen az olajfa megáldásának. A húsvéti triduum szertartásai a legjellegzetesebbek közé tartoznak Umbriában.

Nagycsütörtökön a S. Rufino székesegyházban a "Scavigliazione" (a keresztről való leereszkedés) kerül megrendezésre, amely hagyományt egy 14. századi passióhimnusz, a "Lauda della Scavigliazione" ihlette. Nagypéntek reggelén a halott Krisztust a S. Francesco bazilikába viszik a város főbb kolostorai mellett elhaladó úton. Este, amikor a várost fáklyák világítják meg, kezdetét veszi a testvériségek lenyűgöző körmenete, amelyen Assisi összes ősi testvérisége részt vesz: a S. Rufinótól a S. Francesco bazilika felé mennek, majd visszaviszik a halott Krisztust a székesegyházba. A megemlékezés e két szentélyben zajlik, és szentmisével zárul. Húsvét vasárnapja az elengedhetetlen umbriai húsvéti reggelivel kezdődik.

Toszkána

A toszkánai Firenzéhez közeli Grassinában nagypénteken több mint 500 korhű jelmezbe öltözött ember játssza el Krisztus életét és szenvedését, és vonul végig az utcákon a Golgotához, hogy kifejezze háláját, amiért Grassina megmenekült a járvány idején a pestistől.

Egy népi hagyomány, amelyet történelmi dokumentumok is tanúsítanak, a 17. század első évtizedeire datálja a nagypéntek történelmi felelevenítését Grassinában.

Húsvét vasárnap Firenzében rendezik meg a hagyományos Scoppio del Carro, húsvéti tűzijátékot.

Az ünnep hagyománya a 12. századig nyúlik vissza. A hagyomány szerint a szekér, a "Brindellone" felrobbantása Pazzino de'Pazzi firenzei hős tetteinek állít emléket, aki az első keresztes hadjárat alatt, 1099 júliusában elsőként mászta meg Jeruzsálem falait. Parancsnoka később két kovakődarabbal jutalmazta meg, ezeket később arra használták, hogy a Nagyhét alatt minden évben szent tüzet szítsanak velük. A rituális tüzet végigvontatták az egész városon, hogy mindenki láthassa.

Azóta minden év húsvét vasárnapján zenészek, zászlódobálók és előkelőségek parádés felvonulása kíséri a carrót, azaz a magas és nehéz, négy ökör által húzott faszekeret Firenze nyugati részéből a Piazza del Duomóig. A szent tüzet még mindig kovakővel szítják fel, majd átviszik a dómhoz.

Liguria

Liguriában a cerianai nagyheti körmenet és a savonai nagypénteki körmenet a régió legimpozánsabb húsvéti körmenetei közé tartozik.

A San Remo melletti Ceriana hegyi faluban barokk szobrokkal és siratóénekekkel ünneplik a Nagyhetet. Nagycsütörtök délutántól a régi utcák a négy testvériség: a Neri (Misericordia, Sant'Andrea), Verdi (Santa Marta), Rossi (Santa Caterina) és Azzurri (Látogatás) gesztenyekürtjeinek sötét hangjától hangzanak. A Miserere-t, a Stabat Mater-t és a bűnbánati Laudi-t éneklik az oltár előtt. Nagypénteken a testvériségek fáklyákkal és zászlókkal vonulnak végig a város utcáin. Ceriana egy sziklás dombon fekszik, olajfaligetek, zöldségeskertek és szőlőültetvények veszik körül.

A nagypénteket Savonában is különleges körmenettel ünneplik, amely a középkorból ered, és kétévente kerül megrendezésre. A savonai nagypénteki körmenetben a 16. századból származó, fából faragott passióábrázolásokat viszik a konfratelli vállán a középkori városon keresztül, amely a kora újkorból származó sikátorokkal és terekkel varázsolja el a látogatókat. 

Dél-Tirol

Pálmavasárnap Dél-Tirolban Jézus Jeruzsálembe való bevonulását ünneplik, amit színes "pálma seprűk", olajágakból, fűzfaágakból, bokorfüzérből, kenderből és más tavaszi virágokból álló csokrok jeleznek, amelyeket hosszú rudakra kötnek és a gyerekek visznek. Nagycsütörtökön hagyományosan a húsvéti tojásokat festik, néha még mindig a régi, természetes módszerrel, hagymahéjjal.

Húsvét vasárnapján a tojásokat sonkával és süteményekkel együtt egy kosárban szentelik meg a templomban. Ezt követően az emberek a templom előtt találkoznak. Két keményre főtt húsvéti tojást vesznek az "ellenfelek" és "csipegetik" egymást. Az a tojás, amelyik egészben marad, az a győztes, és trófeaként az "ellenfél" tojását adja a tulajdonosának.

Az úgynevezett "Fochaz" szokás kevésbé erőszakos. Húsvétkor a gyerekek túlméretezett kenyeret kapnak a keresztszüleiktől. A lányok általában tyúkot, a fiúk nyulat kapnak, gyakran színesen díszített tojást. A kicsik különösen örülnek a kenyéren lévő kemény foltoknak: ez egyértelműen jelzi, hogy a kenyérbe pénzadományt sütöttek.

(Címlapfotó: pixabay)


Kapcsolódó hírek





Legfrissebb hírek

Hetedhét kereső:

Töltsd le a Hetedhét kereső mobil applikációt!

  • Egyszerű használat
  • Megmutatja, mi van a közelben
  • Utazáshoz nélkülözhetetlen: Magyar és külföldi úticélok 
Szerezd meg: Google Play
Régészeti és történelmi könyvek