Négy osztrák egyetem, két külföldi egyetem, fiatal zenészek egy csoportja, zenetudósok, művészek, hangmérnökök, építészek és diákok vettek részt az 5000 négyzetméternyi interaktív "hangmúzeum" fejlesztésében. Az eredmény legalább olyan sokszínű, mint a bennünket napjainkban körülvevő zajok és hanghatások.
A Polyphonium szint a világ hangjainak gyűjtőhelye: a legkülönfélébb zajokkal, hangzásokkal ismerkedhetünk meg. Saját melódiákat komponálhatunk, aminek létrehozását a legkorszerűbb keverőpultok, multimédia-berendezések és komputerszimulációk teszik lehetővé. Játszhatunk óriási hangszereken.
A múzeumban virtuális karmester segítségével a gyerekek a Bécsi Filharmonikusokat is vezényelhetik, akik ha elvétjük a ritmust kinevetnek, vagy megdorgálnak.
Megtapasztalhatjuk mit hall a magzat az anya hasában. Kipróbálhatjuk, hogy egyes életszakaszaiban Beethoven hogyan hallott.
A Történelem szinten többek között Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Strauß, Mahler életét ismerhetjük meg. A múzeumba látogatók találkozhatnak a zene kiemelkedő mestereivel, megismerhetik kedvenc hangszereiket, de bepillantást nyerhetnek a kortárs, elektronikus zenébe is.
A Zene Házában élt a Bécsi Filharmonikusok zenekarának megalapítója és első karmestere: Otto Nicolai (1810-1849). Megfelelő hely ez a világhírű zenekar múzeuma, és az épület első emeletén található történeti levéltára számára.
A tükörteremben a zenekar változatos történetének bizonylatait állították ki, például kitüntetések dokumentumait vagy híres karnagyok karmesteri pálcáit. A Nicolai teremben található a Bécsi Filharmonikusok alapító rendelete. Továbbá az első filharmonikus koncert programja 1842-ből, a zenekar első fényképe 1864-ből, valamint Otto Nicolai, Georg és Joseph Hellmesberger, és más olyan személyiségek képei, akik fontos szerepet játszottak a zenekar megalapításánál és fennállásának első évtizedeiben.
A Zene Házának legújabb attrakciója: egy virtuális operaszínpad. Az egész emeletet elfoglaló virtostage-en a látogatók puszta mozdulataikkal komponálhatnak operát. A világon egyedülálló installáció, egy virtuális, interaktív és multimediális zeneszínház a negyedik emeleten kialakított virtostage, ahol a látogatók mozdulatai szerint változik a külön a virtuális színpad számára komponált opera zenéje és képi világa.
A virtostage egy óriási kivetítőből és a közönség számára kialakított nézőtérből áll, ugyanakkor bárki, bármikor maga is részt vehet a darab alakításában. Ehhez csupán a terem közepére kell állnia, és meg kell lengetnie a karját vagy a lábát. A mozdulatokat szenzorok érzékelik, amelyek ezeknek megfelelően változtatják a zene és a kép intenzitását.
A virtostage számára készült darab, a Zeitperlen (Időgyöngyök) egy operaénekesnő, Celeste üvegverandáján játszódik, aki jelent és múltat egybeszőve újraálmodja az előző esti fellépését miközben a veranda egy elképzelt színház kulisszájává változik. A darab csupán egyetlen dolgot nélkülöz: a szöveget. Így ugyanis külföldi turisták is részt vehetnek a virtuális történésekben.
Egy másik installáció a NAMADEUS, amelyet Mozart KV 516f számú zenei játéka ihletett. Ennek segítségével nevek alakíthatók eredeti Mozart-interpretációvá.
|
Értékeld te is!