Megőrzésre méltó regionális termékként ez a bécsi bor elnyerte a Slow-Food-Presidio-termék minősítést és mindemellett már megtalálható borlapokon az Amerikai Egyesült Államokban is.
A Gemischter Satz többféle szőlőfajtából készül, amelyek – ez a különlegesség és a különbség a cuvée-hez képest – egy ültetvényről származnak, egyszerre préselik és dolgozzák fel. Hogy milyen szőlőfajtákat választ, azt a bécsi borász dönti el. Amennyiben a borra szeretné használni a „Wiener Gemischter Satz” védett eredetmegjelölést, akkor a bornak legalább három szőlőfajtából kell készülnie. A fő fajtából a borász csak maximum ötven százalékot használhat, a harmadik legnagyobb alkotórésznek pedig el kell érnie a legalább tíz százalékot. Ennek köszönhető, hogy minden Gemischter Satznak megvan a maga saját karaktere és minden bor, így mondják a bécsi borászok, visszatükrözi Bécs sokszínűségét.
A legjobban tesszük, ha a Wiener Gemischter Satzot a WienWein-Winzer (BécsBor-Borászok) egyik borozójában kóstoljuk meg. A BécsBor-Borászok közé tartoznak a Christ, Edlmoser, Wieninger, Cobenzl, Mayer am Pfarrplatz és Fuhrgassl-Huber borászatok. Egy kis borkóstolói ismerettel akár az egyik, másik szőlőfajtát is fel lehet ismerni a bor illatából vagy ízéből.
|
Értékeld te is!